Echipamentul roz a fost luni cu ghinion. Astra Giurgiu – ACS Poli Timisoara: 3 – 0

8Comentarii
© Foto: arhiva
ACS Poli Timişoara se află la cea de a doua înfrângere consecutivă, după FCSB urmând luni şi meciul pierdut clar, cu 3 – 0 la Astra Giurgiu. Echipa a luat rapid două goluri, după care nu a mai reuşit decât o bară şi un joc destul de subţire, fără efect pe tabelă.

Probabil prea puţine persoane din afara cadrului intim al echipei vor şti dacă problemele financiare grave au afectat şi în ce măsură jocul prestat de fotbaliştii alb-violeţi de la ACS Poli în meciul de la Astra Giurgiu. De această dată, spre deosebire de meciul câştigat în prima etapă, echipamentul roz-bonbon nu a mai ajutat la succesul echipei. Elevii lui Ionuţ Popa au încasat un 3 – 0 clar şi deocamdată rămân cu trei puncte în campionat. Echipa a părut debusolată, în prima repriză a încercat să egaleze, a avut chiar şi o bară prin Cânu, dar cam atât.

Modul în care bănăţenii au ajuns la stadion probabil a anunţat modul în care s-a desfăşurat meciul. Autocarul timişorenilor a întârziat, conducerea echipei estimând greşit timpul de ajungere la stadionul giurgiuvean, fără a ţine cont de aglomeraţia din traficul bucureştean, echipa fiind cazată în capitală.

Deschiderea scorului a avut loc în minutul 21, când Maquinhos a pasat pentru Polczak, care a înscris pentru 1 – 0. Nu trec decât două minute şi ex-timişoreanul Balaure centrează pentru Ioniţă, iar acesta înscrie în ciuda eforturilor lui Straton. La 2 – 0 jocurile păreau făcute pentru gazde. Din păcate, Cânu e la doar câţiva centimetri de un gol bănăţean, în minutul 31, când trimite mingea în bara porţii adverse, după o centrare venită din lovitură liberă. O bună ocazie înainte de pauză a avut şi Bîrnoi, dar la jumătatea partidei s-a intrat la pauză cu 2 – 0 pentru Astra.

Balaure este cel care dă lovitura de graţie Timişoarei, în minutul 53. El a înscris un gol frumos, din unghi pe lângă Straton, portar care chiar a avut o zi bună luni, în ciuda golurilor primite. Astra conducea cu scor de neprezentare şi oaspeţii nu ofereau perspective nici măcar pentru golul de onoare. Ceea ce s-a şi confirmat, timişorenii nu au mai reuşit prea mult şi meciul s-a încheiat cu 3 – 0 pentru gazde.

Rezolvarea lipsei de puncte pentru ACS Poli Timişoara ar putea veni vineri, 4 august, când pe „Dan Păltinişanu” vine Juventus Bucureşti, o echipă care pare accesibilă.

Astra Giurgiu: Iliev – Belu, Bejan, Polczak, Al. Stan, Mrzljak, Poljak, Ioniță, Marquinhos, Balaure, Le Tallec
Rezerve: Lazar – V. Gheorghe, Chipirliu, Dandea, Piţian, Nicoară, Moise
Antrenor: Edi Iordănescu

ACS Poli: Straton – Crețu, Melinte, Cânu, Țigănașu, Artean, Vașvari, Ciucur, Soljici, Bîrnoi, Bud
Rezerve: Curileac – Șeroni, Croitoru, Mihalcea, Bianconi, Doman, Mailat
Antrenor: Ionuț Popa