tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Echipa Cif și sute de timișoreni au curățat Grădina de Vară Capitol, la primul festival de curățenie din România

Echipa Cif și sute de timișoreni au curățat Grădina de Vară Capitol, la primul festival de curățenie din România

la 14 May 2019 09:21 Reactualizat la: 14 May 2019 16:50

Echipa Cif și sute de timișoreni au curățat Grădina de Vară Capitol, la primul festival de curățenie din România

<p>foto: Cif</p>
14 May 2019 09:21 Reactualizat la: 14 May 2019 16:50
<strong>ADVERTORIAL</strong>. O armată de voluntari timișoreni și Cif au făcut lună și bec Grădina de Vară Capitol. Sâmbăta trecută, în doar câteva ore, ajutați și de muzica ritmată, înarmați cu voie bună și produse de curățenie puse la dispoziție de Cif, timișorenii au dat o nouă față unuia dintre cele mai frumoase locuri din municipiu, în cadrul campaniei Cif Curăță România – Ediția Festival.
Scris de Amalia Kui - <strong>ADVERTORIAL</strong>. O armată de voluntari timișoreni și Cif au făcut lună și bec Grădina de Vară Capitol. Sâmbăta trecută, în doar câteva ore, ajutați și de muzica ritmată, înarmați cu voie bună și produse de curățenie puse la dispoziție de Cif, timișorenii au dat o nouă față unuia dintre cele mai frumoase locuri din municipiu, în cadrul campaniei Cif Curăță România – Ediția Festival.

Trimite articolul

X

Aproximativ 700 de timișoreni au răspuns apelului lansat de Cif și au venit, sâmbătă, în Grădina de Vară Capitol pentru a o curăța și a-i reda strălucirea. Voluntarii au curățat toate cele 2000 de scaune, au ajutat la vopsirea gardurilor metalice din interiorul grădinii, au plantat flori și au strâns toate gunoaiele, care au fost reciclate. În plus, ca urmare a acestei acțiuni, fântâna arteziană de la intrare a fost curățată de mușchi și repusă în funcțiune. În jurul ei au fost montate băncuțe noi, în formă de clape de pian, donate de Cif special pentru acest eveniment, având în vedere că în Grădina de Vară se organizează spectacole de către Filarmonica „Banatul”.

„Ce ne dorim noi cu proiectul nostru de suflet, Cif Curăță România, este să facem țara noastră mai frumoasă, să transformăm locurile peste care timpul și-a lăsat amprenta și să le readucem strălucirea. Vrem să avem cât mai multe locuri curate în România , în care să ne bucurăm să trăim, și pe care să fim mândri să le prezentăm străinilor, indiferent că vorbim de București sau de orașele din provincie mari și mici. Ne propunem să continuăm acest proiect și vrem să devină o tradiție anuală, cu cât mai mulți susținători, alături de care să construim lucruri frumoase și durabile”, a declarat Anca Cojocaru, brand managerul Cif, prezentă la acțiunea din Timișoara.

Reacția pozitivă a oamenilor, care și-au rupt câteva ore din weekend pentru a face curățenie în orașul în care locuiesc, a fost o surpriză plăcută pentru organizatori.

„Ne-am bucurat că oamenii au început să vină chiar înainte de deschiderea evenimentului. Au participat alături de noi mulți tineri, chiar și copii. Noi considerăm că, dacă vrem să educăm oamenii să aibă grijă de locurile în care trăiesc, trebuie să începem cu cei tineri. Ne-am bucurat să vedem că timișorenii au fost atât de deschiși spre această acțiune și ne-au ajutat să curățăm grădina, de la scaune până la vopsitul de garduri și plantatul de flori.”, ne-a explicat brand managerul Cif.

La doar câteva ore de la începerea curățeniei, Grădina de Vară a căpătat un alt aspect, proaspăt și plăcut, iar voluntarii s-au putut bucura de un bine meritat concert Feli.

„Am observat că, în ultimii ani, în România a crescut conceptul de festival, iar oamenii sunt tot mai pasionați de festivalurile de muzică. Și ne-am gândit că acest concept ar putea fi o oportunitate pentru acțiunea noastră, prin care să îmbinăm utilul cu plăcutul. Așa s-a născut ideea umbrelă de festival de curățenie. La prima ediție o avem invitat special pe Feli, care va concerta live, atât la Timișoara, dar și la Constanța, unde vom fi prezenți săptămâna viitoare.”, a mai spus Anca Cojocaru.

Ce au observat cei de la Cif în urma acțiunilor lor: „Oamenii devin mult mai responsabili. În momentul în care se simt parte a unei acțiuni, a unui eveniment de amploare, care nu vizează doar propria persoană, sunt mai atenți și conștientizează mai bine importanța unui loc curat, de care vor beneficia și ei”, a concluzionat Anca Cojocaru.

Printre voluntarii prezenți am întâlnit o profesoară care a venit de acasă, de unde făcuse curățenie, pentru a înfrumuseța Grădina de Vară.

„Obișnuiesc să vin la spectacole care se organizează aici și de fiecare dată eram dezamăgită de modul în care se prezintă scaunele pe care le-am curățat. Nu a fost greu deloc, eu am venit chiar de acasă, de la curățenie”, a declarat aceasta.

Între voluntari am întâlnit și mulți tineri, elevi și studenți, dornici să ajute la îngrijirea orașului în care locuiesc.

„A fost ceva spontan venirea mea aici. Îmi doresc ca Timișoara să se dezvolte, ca orașul nostru să fie unul mai curat și lumea să conștientizeze ce se întâmplă în jur. Până la urmă, modul în care îngrijim mediul are repercursiuni și asupra noastră. Trebuie să avem grijă de ce avem în jurul nostru, pentru că noi trăim aici. A fost o atmosferă foarte plăcută la acest eveniment. Oamenii chiar s-au implicat și e foarte frumos să îi vezi muncind cot la cot pentru un scop comun și măreț. Aș recomanda ca astfel de evenimente să se întâmple tot timpul. Dar ar fi și mai frumos ca fiecare dintre noi să aibă grijă de mediu și de spațiile publice”, ne-a declarat o studentă prezentă la acțiune.

Printre sutele de voluntari, am întâlnit-o și pe Bianca Adam, un cunoscut vlogger, care curăța de zor, animată de spiritul celor din jur.

„M-am alăturat campaniei pentru că am simțit că pot da o mână de ajutor și nu am de ce să stau degeaba, dacă am capacitatea asta. Este un vibe incredibil aici. Toată lumea e pusă pe treabă, nimeni nu lenevește, parcă își dau unii altora energie și la rândul lor și mie. Și vreau să-mi rămână toată experiența asta ca un ritual anual. Cu siguranță mă voi implica și anul viitor”, ne-a spus Bianca Adam.

La finalul acțiunii din Grădina de Vară Capitol, organizatorii au tras linie și au transmis că peste 1000 de produse de curățenie Cif au fost folosite la curățenie și oferite celor prezenți la eveniment. Brandul este puternic orientat spre sustenabilitate şi grija pentru mediu, iar în acest sens face investiții în ambalajele produselor, care au început să fie realizate din plastic reciclat şi reciclabil. Prin aceste acţiuni, Cif îşi propune să încurajeze reciclarea şi în rândul consumatorilor.

Cif Curăţă România – Ediţia Festival va continua la Constanța, unde, pe 18 mai, va fi curățat Amfiteatrul din Parcul Tăbăcăriei.

(218488)

Trimite articolul

X
Taguri:
CIF ,
cif campanie curatenie ,
Cif Curăță România ,
cif romania ,
cif timisoara ,
festival curatenie ,
festival curatenie cif ,
produse curatenie ,
produse curatenie cif
0 Comentarii

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Simulările județene pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat încep pe 8 decembrie în Timiș
    2
    Mașină furată din Lugoj, găsită în Caransebeș. Hoțul era băut, avea droguri asupra sa și nu avea permis
    3
    Nu avea voie să se apropie de soție, dar a venit la locul ei de muncă. Bărbat din Timișoara, reținut de polițiști
    4
    O altă premieră timișoreană: prima „ambulanță” din România a mers pe apă
    5
    Încă o încercare pentru un autobuz electric care să circule între Timișoara, Dudești și Becicherec
    6
    Performanță pentru Timiș: Bogdan Lovin, desemnat ambasador IGCAT la Barcelona
    7
    FOTO. Succes internațional pentru Teatrul „Merlin”. Spectacolul „Pantofii roșii”, laureat cu patru premii la Festivalul „Osmeh Niša” din Serbia
    8
    Taxele pentru locurile de veci, suspendate în Timișoara timp de două luni
    9
    Centrul Respiro din Moșnița Nouă, tot mai aproape de realizare. Proiectul a trecut evaluarea tehnică și financiară
    10
    Neatenția unui șofer a trimis o tânără la spital pe Calea Torontalului din Timișoara

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 25 decembrie 2025, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    Crăciunul, cea mai iubită dintre sărbători. Tradiții și obiceiuri din întreaga țară

    Sănătate

    Din ce în ce mai multe cazuri de gripă în România. Recomandările Ministerului Sănătății

    Eveniment

    Nu avea voie să se apropie de soție, dar a venit la locul ei de muncă. Bărbat din Timișoara, reținut de polițiști

    Capitală Culturală

    Explorează obiceiurile de iarnă din Banat într-un tur pietonal de Crăciun prin Timișoara

    Eveniment

    UPDATE. Accident în Lugoj, în Ajunul Crăciunului. Două persoane rănite, o locuință avariată

    Ştiri din Timiș

    Aproape 500.000 de euro pentru terenul de lângă Piața Iosefin. Primăria va face o parcare

    Ştiri din Timiș

    LISTĂ. Impozite mai mari pentru aproape 50 de clădiri degradate din Timișoara, de anul viitor

    Lugoj

    Conflict periculos în miez de noapte la Lugoj. Un neamț a amenințat cu cuțitul pe stradă

    Agenda

    FOTO. Cum era sărbătorit Crăciunul în Evul Mediu
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici