Duelul celor mici. ASU Politehnica, invinsa categoric de FC Ripensia

ASU Politehnica, invinsa categoric de FC Ripensia
Ceea ce altă dată ar fi fost un mare derbi, acum a fost doar un simplu meci amical între două echipe care îşi caută încă afirmarea. FC Ripensia şi ASU Politehnica Timişoara s-au întâlnit marţi într-un amical. La final, echipa care evoluează în Municipiu a învins echipa de la Judeţ: FC Ripensia – ASU Politehnica 4 – 1.

ASU Politehnica a susţinut marţi un meci amical în faţa concitadinei FC Ripensia. Un meci cu nume cu rezonanţă istorică, dar cu două echipe actuale aflate undeva jos în ierarhia fotbalului timişorean: Ripensia în divizia a şasea – Municipiu, iar ASU Politehnica – în divizia a cincea – în Judeţ. Interesant, echipa considerată mai mică a învins cu un categoric 4 – 1 în partida desfăşurată pe „Ştiinţa”. Primul gol a venit în minutul 18, fiind reuşit de Ripensia, prin Marchiş, după o lovitură liberă. În minutul 45 Boghian a obţinut un penalti şi Popa a marcat pentru Politehnica.

Repriza a doua a adus un nou gol pentru Ripensia, în minutul 52, prin Nichitean. Desprinderea a venit în minutele 70 şi 73, iar marcator a fost Boghian, cel faultat în prima repriză.

ASU Poli (antrenor Antonio Foale): Şerban (cpt.) – Mărănescu, Obrejan, Radu, Lazăr – Radovancovici, Bota, Rotariu, Marchiş –  Băcilă, Nicolaie. Au mai intrat: Munteanu – Szabo, Laţchici, Otiman.

Ripensia Timişoara (manager Radu Suciu): Iacob – Hoţa, Rumega, Mureşan, Petrişor – Năvală, Nicolin, Costândana (cpt.), Popa – Nichitean, Boghian. Au mai intrat: Mercescu – Mogoş, Gaitin, Indrici, Melcioiu, Radu, Bungău, Rudăreanu, Mihai, Chevereşan.