CH Politenica a pierdut in ultimele secunde meciul de la Turda

© Foto: arhiva
Handbaliştii de la CH Politehnica Timişoara au pierdut, duminică seara, partida de la Turda, după un gol primit pe ultimele secvenţe ale partidei: 26-25 (13-12). Asta după o decizie poate pripită a antrenorului timişorean, care a scos portarul şi a trimis în teren un jucător de câmp, forţând victoria la egalitate.

După un meci echilibrat, împotriva celor de la Potaissa, timişorenii au rămas fără niciun punct, chiar dacă în ultimul minut de joc aveau egalitate pe tabelă. Întâlnirea a fost una care pe care, cu portarii având cuvântul decisiv de spus în acest meci.

Prima repriză a început bine pentru timişoreni, dar Turda a reuşit să îşi asigure un mic avantaj înainte de pauză. Până la urmă s-a intrat la vestiare cu 13 – 12.

Partea a doua a început, de asemenea, bine pentru timişoreni, dar pe final echipa cade şi gazdele egalează.

Finalul, asemeni întregului meci, s-a consumat într-o încrâncenare maximă la ambele porţi. Gazdele au ratat o aruncare de la 7 metri, în urma căreia Politehnica a rămas în inferioritate numerică. Antrenorul bănăţenilor, Constantin Ştefan, a aruncat în ofensiva ultimelor 20 de secunde un jucător în locul portarului, Grigoraş a aruncat, dar mingea a fost apărată de portarul ardelenilor, iar cu ultimele resurse acesta a pasat unui coechipier, care a înscris în poarta goală, în ultima secundă.

În meciul de faţă, portarii au avut o prestaţie mult mai bună decât în meciul de acasă cu Minaur; Stănescu a avut 15 intervenţii, iar Daskaloski a apărat şi el două aruncări de la 7 metri. Din păcate, ofensiva a fost din nou dezechilibrată ca finalizare, cu un mai bun randament doar pe partea stângă. Tensiunea în care s-a jucat a fost confirmată şi de eliminările dictate la câte un jucător esenţial de fiecare parte. Politehnica a jucat fără coordonatorul ei, Cristian Fenici, în ultimele 13 minute, el a încasat 3 eliminări temporare, iar Potaissa nu l-a mai putut folosi din min 49 pe pivotul Nenad Savic.

Marcatorii întâlnirii pentru Politehnica: Ciubotariu 5, Chikovani 4, Kaftin 4, Fenici 3, Leordean 2, Timofte 2, Grigoraş 2, Irimescu 2, Santeiu 1.