BC Timisoara a fost invinsa in deplasarea de la CSM Bucuresti

Reactualizat la:
BC Timisoara, invinsa in deplasarea de la CSM Bucuresti
Seria de meciuri fără înfrângere a luat sfârşit la BC Timişoara şi pare a fi tot mai departe de reluare. După ce a luat bătaie de la Târgu Mureş, formaţia a fost învinsă, luni seara, de CSM Bucureşti în deplasare. Nu se ştie dacă la mijloc ar fi oboseala sau alte motive, cert este că Leii bănăţeni nu se regăsesc. Luni seara a fost CSM Bucureşti – BC Timişoara 87 – 72.

Jocul timişorean a suferit destul de mult, au fost numeroase greşeli în joc, pase nereuşite şi un procentaj destul de slab la aruncări. Apărarea a suferit, dacă bucureştenii au jucat bine la acest capitol, nu la fel a fost cu bănăţenii. Americanul Dominique Archie a fost lăsat acasă să se odihnească după prestaţia slabă din meciul cu Târgu Mureş.

Primul sfert al partidei a fost la discreţia gazdelor, aceştia şi-au adjudecat repriza cu 27 – 14. În cel de-al doilea BC Timişoara şi-a mai revenit, dar diferenţa recuperată, când s-a ajuns la doar patru puncte, la 30 – 26 nu a fost de ajuns pentru un rezultat bun. CSM Bucureşti a recuperat din punctele pierdute şi a intrat la pauza mare cu rezultatul general de 48 – 37.

Singura repriză adjudecată de timişoreni a fost ultima, cu 20 – 16. Până atunci au mai pierdut cea de a treia, cu scorul categoric de 23 – 15.

Zlatko Jovanovic a rămas acelaşi jucător constant , el a înscris cele mai multe puncte timişorene, 16. Jelenic a avut 11 puncte, iar Căpuşan 10.