Baia Mare a fost depasita clar, la Timisoara, in Cupa Romaniei

Reactualizat la:
RCM Timişoara nu a mai greşit şi de această dată a trecut clar de CSM Baia Mare. După egalul din campionat, sâmbătă, echipa a învins clar, pe teren propriu, principalul adversar intern, de această dată într-o partidă contând pentru Cupa României, cu scorul de 18 – 3.

Lipsa românilor convocaţi la naţională şi a titularilor accidentaţi nu a afectat prea mult jocul campionilor. RCM a învins clar, cu 18 – 3, la pauză 12 – 3, CSM Baia Mare, într-o partidă contând pentru etapa regională a Cupei României.

Mariș a înscriu primul dintr-un eseu, chiar din minutul 5. Din păcate, Umaga nu a reuşit să transforme. Cornei a urcat avantajul gazdelor cu un nou eseu, în minutul 11, iar Umaga a reuşit de această dată şi transformarea.
Repriza s-a încheiat după că Samoa a reuşit să transforme o penalitate pentru Baia Mare. Aşadar a fost 12 – 3 pentru Timişoara.

Repriza secundă a găsit RCM tot în atac, timişorenii dominând clar echipa oaspete. Totuşi, nu au mai fost eseuri, dar Umaga a mai transformat două lovituri de pedeapsă, ceea ce a dus scorul final la 18-3.

RCM Timișoara: Shennan, Lemnaru, Tangimana, Kinikinilau, Moala, Umaga, Burcea, V. Dumitru, Militaru, Cornei, Mariș, Mureșan, Tănase, Sabău, Rus.
Au mai jucat Gorcioaia, Taupaki, Halalilo și Anesi.

CSM Baia Mare: Dico, Bârdașu, Pocriș, Hristache, Van Heerden, Morell, Stoica, Moiake, Taufa, Wiringi, Cătuna, Botezatu, Diniș, L. Samoa, Fakaosilea.