© Tion: Aventura se incheie pentru CH Politehnica Timisoara. Alb-violetii se opresc in semifinala campionatului
Dinamo Bucureşti s-a dovedit o echipă prea tare pentru CH Politehnica Timişoara. Formaţia din capitală a câştigat şi cel de-al doilea meci al semifinalei campionatului, aventura frumoasă şi dificilă a alb-violeţilor oprindu-se, la sala Constantin Jude, joi seara, după meciul pierdut cu 32 – 28. Mai rămâne de disputat doar finala mică.

Speranţele tribunelor timişorene au fost mari, cel puţin trei sfert din meci, atunci când oaspeţii au reuşit să recupereze cele două goluri pe care echipa bănăţeană le avea, a trecut rapid în frunte şi şi-a asigurat un final victorios, inclusiv calificarea în finala Ligii Naţionale.

Pero Milosevic a fost nevoit să înceapă partida fără trei piese importante: Chikovani, Timofte şi Păiuş. Ceea ce s-a simţit în teren. Partida a început bine, timişorenii au şi condus, la 2 – 1, după care jocul bun al dinamoviştilor s-a văzut şi oaspeţii au trecut în frunte. Egalarea a venit la 7, pentru ca ulterior CH Poli să treacă din nou în frunte. Fericirea a fost mare, la pauză era 14 – 12.

Evoluţia scorului a fost una excelentă pentru gazde, Fenici şi Grigoraş fiind golgheterii echipei, până la final adunând câte 8 reuşite. Echilibrul se rupe pe final, atunci când Dinamo trece, în ultimele minute, în frunte şi îşi măreşte avantajul. Se ajunge la 26 – 31, iar scorul final va fi 28 – 32.

Nu putem să nu remarcăm evoluţia foarte bună a lui Daskaloski, portarul timişorenilor făcând minuni în poarta alb-violeţilor. Din păcate, nu a fost să fie şi bucureştenii trec în două meciuri spre finala campionatului. Pentru Politehnica nu mai rămâne decât finala mică, în faţa formaţiei care va pierde cea de a doua semifinală, între Turda şi CSM Bucureşti.

Cei mai buni marcatori de la gazde au fost Fenici şi Grigoraş, cu câte opt puncte.