ASU Politehnica Timisoara pune temporar noua puncte in clasament in fata celor de la Ripensia

© Foto: Facebook/ASU Politehnica Timisoara
Pobeda Dudeştii Vechi şi ASU Politehnica Timişoara şi-au acordat ziua de 1 Mai liberă pentru a se distra, jucând meciul direct joi. Pe stadionul din comuna timişeană, care poartă numele cunoscutului Hristo Stoichkov, ASU Politehnica a învins cu 2 – 0, după un meci destul de puţin spectaculos.

De această dată echipa alb-violetă a scăpat nevătămată, la propriu, după ce la precedenta întâlnire meciul s-a lăsat cu anumite contacte neregulamentare. În plus, oaspeţii au plecat şi cu cele trei puncte puse în joc.

Scorul a fost deschis rapid, în minutul 6, atunci Stancu a prins un şut bun şi a înscris pentru timişoreni. Pobeda nu prea a arătat putere în joc, fazele lor de atac nu au pus în pericol poarta lui Burtic. Totuşi, ei au fost aproape de egalare în prelungirile primei reprize, dar Rebenciuc a salvat un gol ca şi făcut.

Începutul de repriză a doua a adus şi mai multe atacuri ale timişorenilor, acestea fiind soldate cu eşec. Dar, în minutul 57, Drăghici a majorat în sfârşit diferenţa de scor, 2 – 0, după un şut din careu.

Ripensia joacă sâmbătă la Auto Timişoara, până atunci diferenţa în clasament a ajuns la nouă puncte în spatele celor de la ASU.