ACS Poli trece in turul urmator al Cupei Romaniei dupa victoria de la Oradea

9Comentarii
Spre deosebire de anul precedent, atunci când ACS Poli pierdea în Cupa României în primul meci oficial din istoria clubului, ediţia 2013 a competiţiei a fost mai prietenoasă cu echipa timişoreană. Cu o grămadă de rezerve în teren, de la portar la atacant, ACS Poli a reuşit să învingă la FC Bihor Oradea, scor 0 – 1.

Iată că rezervele echipei timişorene au fost mai bune decât titularii promovaţi de Vali Velcea în meciurile de campionat. Totuşi, golul victoriei a fost marcat tot de unul dintre fotbaliştii folosiţi în mod curent în teren, Bărbuţ.

Jocul din teren nu a fost unul deosebit, totuşi ACS Poli a fost echipa care a fost mai prezentă la poarta adversă. Bănăţenii au avut şi o bară, la jumătatea reprizei, prin Trandu.

Golul victoriei a venit destul de greu, în repriza a doua. Autor a fost Bărbuţ, el a beneficiat de o pasă venită de pe partea stângă şi din marginea careului mic advers a trimis balonul pe lângă portarul gazdelor, aflat cumva în contratimp cu faza.

Timişoara a continuat să atace, dar fără folos. Scorul s-a păstrat până la sfârşitul partidei, dar nu a lipsit mult ca gazdele să egaleze. În minutele de prelungire apărarea timişoreană s-a cam făcut de ruşine şi Velcea a fost calmat cu greu de colegii de staff tehnic să nu intre pe teren şi să-şi ia la bătaie elevii. Dacă Petrovic a “reuşit” să respingă mingea spre propria poartă, portarul Pap a făcut o altă gafă, trimiţând la adversar mingea colegului din apărare.

Din fericire totul s-a terminat cu bine şi ACS Poli Timişoara merge mai departe în optimile Cupei.