ACS Poli Timisoara trece in sferturile cupei, dupa ce bate la Afumati cu 3 – 0

4Comentarii
© Tion: ACS Poli Timisoara trece in sferturile cupei, dupa ce bate la Afumati cu 3 - 0
ACS Poli Timişoara a câştigat cu 3 – 0 partida de cupă de la Afumaţi, mult mai greu decât o arată scorul. Important este că echipa merge mai departe şi are un moral bun înaintea meciului de campionat cu Steaua, de sâmbătă.

Excursia celor de la ACS Poli Timişoara în zona Bucureştiului a avut un prim rezultat pozitiv. Plecaţi pentru o săptămână de acasă, poliştii de la ACS au susţinut marţi, la orele prânzului, meciul de Cupa României cu cei de la Afumaţi. Echipa nu s-a întrebuinţat prea mult, a avut un om eliminat, dar a câştigat cu 3 -0.

Scorul a fost deschis devreme, în minutul 4. Drăghici a beneficiat de o pasă bună de la Cârstocea şi a înscris din careul mic, pentru 1 – 0. Gazdele au insistat mult în atac, dar fără a fi prea periculoşi. Curileac şi-a văzut de treabă şi a scos mingile telefonate ale gazdelor. Ocazia lui Adrian Popa, care a folosit la maxim o bâlbâială din faţa careului „reuşită” de Llorente, a fost cea mai mare a gazdelor. Artean a fost eliminat pentru un al doilea galben, timişorenii fiind nevoiţi să joace trei sfert de meci în zece oameni. Repriza s-a terminat cu scorul de 1 – 0.

Jumătatea secundă a mai adus două goluri în poarta celor de la Afumaţi, cumva împotriva jocului. Vădrariu a fost primul la rând, el a marcat în minutul 75, cu un şut frumos. Scorul a fost închis de Llorente, după o fază încâlcită, plină de bâlbâieli din partea ambelor echipe, petrecută în careul advers. Până la urmă mingea a ricoşat la marginea careului, iar de acolo Llorente a înscris cu un şut puternic, bine plasat. ACS Poli Timişoara a devenit prima echipă calificată în sferturile cupei. Pentru timişoreni urmează sâmbătă partida cu Steaua Bucureşti, în deplasare, de la ora 20.30.