Victorie pentru Timisoara Saracens RCM in primul meci din cupele europene

© Foto: arhiva
Timişoara Saracens RCM şi-a demonstrat valoarea şi în prima partidă susţinută în cupele europene. În meciul susţinut sâmbătă, în deplasare în Spania, la Valladolid, bănăţenii au învins cu 36 – 18. Partida a contat pentru grupele de calificare în fazele principale ale Challenge Cup.

Succes timişorean în primul meci extern oficial susţinut de club. La Valladolid, în Spania, rugbiştii de la Saracens au învins cu un scor clar, 36 – 18, prestând şi un joc pe măsură.

În minutul 8 scorul a fost deschis de oaspeţi, după ce Burcea a culcat balonul în terenul de ţintă spaniol. A urmat transformarea lui Calafeteanu şi scorul a fost 7 – 0 pentru români. Acelaşi Calafeteanu a înscris dintr-o lovitură liberă şi a dus scorul la 10 – 0. Eseul doi a venit în minutul 33, fiind realizat de Shennan. Din păcate, Calafeteanu a ratat transformarea şi scorul a fost 15 – 0 pentru RCM. Prima repriză s-a sfârşit cu un eseu al celor de la Valladolid, iar scorul a fost de 7 – 15 la pauză.

La reluare, Valladolid a reuşit să înscrie dintr-o lovitură de pedeapsă, pentru 10 – 15. Calafeteanu a mărit diferenţa în favoarea echipei sale, dintr-o lovitură de pedeapsă. Burcea a continuat jocul bun şi a reușit un al doilea eseu. În minutul 48, scorul a urcat la 23 – 10 pentru timişoreni, dar  a rămas aici pentru că transformarea nu a fost reuşită.

Spaniolii au vrut să rămână în joc şi au reuşit să înscrie dintr-o lovitură de peseapsă, pentru 13 – 23. a urmat imediat o nouă reuşită a lui Calafeteanu, pentru 13 – 26, Vasile Rus rezolvând definitiv problema învingătorului, dar şi a punctului bonus ofensiv, după un nou eseu. Calafeteanu a reuşit transformarea şi a dus tabela la 13 – 33. El a mai adaugat trei puncte la cele reuşite de Timişoara Saracens, dintr-o lovitură de pedeapsă. Scorul final a fost stabilit de Valladolid, care a reuşit un eseu, rămas netransformat: 18 – 36.