© Victorie pentru Saracens RCM Timisoara si in ultimul meci al grupelor Cupei Regelui (foto: arhiva)
Fără a-şi mai pune probleme legate de calificarea în semifinalele Cupei Regelui, cei de la Saracens RCM Timişoara au mers la Bucureşti, la CSM, cu gândul unei noi victorii. Care a şi fost obţinută, chiar dacă în teren au fost trimişi mulţi dintre tinerii clubului bănăţean. Scor final, CSM Bucureşti – Saracens RCM: 12 – 16.

La doar un minut de la debutul jocului, Shennan avea să înscrie primul eseu al meciului. A urmat transformarea lui Conache şi deja era 7 – 0. Gazdele nu s-au lăsat şi au dus scorul la 6 – 7, după două lovituri de pedeapsă transformate de Statulescu. Scorul se păstrează până la pauză.

Repriza secundă debutează bine pentru gazde, acestea reuşesc un dropgol şi scorul urcă la 9 – 7. Conache replică şi transformă o lovitură de pedeapsă şi se face 9 – 10. Tot Conache mai transformă o lovitură de pedeapsă: 9 – 13.

Bucureştenii reuşesc să transforme o nouă lovitură de pedeapsă, dar nu mai au succes în continuare şi se opresc la 12 puncte. De cealaltă parte, tot Conache mai transformă o nouă lovitură de pedeapsă şi scorul final este 16 – 12 pentru timişoreni.

Saracens RCM va întâlni U Cluj, în data de 29 august, în semifinale, în timp ce adversarii de la CSM vor juca la Baia Mare în cea de al doilea meci al penultimei etape a competiţiei.