Victorie in forta in meciul promovarii. Metalul Resita – ACS Poli Timisoara: 0 – 3

2Comentarii
© TION: Victorie in forta in meciul promovarii. Metalul Resita – ACS Poli Timisoara: 0 - 3
Timişoara a terminat cum nu se putea mai bine meciul de la Reşiţa, dansând hora bucuriei intrării în prima ligă chiar pe terenul principalei contracandidate, Reşiţa. Elevii lui Dan Alexa au învins categoric, cu 3 – 0, după o primă repriză nulă.

Problema promovării a fost definitiv şi teoretic rezolvată, după ce ACS Poli Timişoara a trecut categoric de cei de la Metalul Reşiţa, chiar pe terenul acestora. Partida de sâmbătă a început cu o primă repriză nulă, un rezultat poate numai bun pentru ambele echipe. Pentru reşiţeni să scape de ruşinea de a lua bătaie acasă,  iar Timişoara avea nevoie de un singur punct pentru rezolvarea problemei.

Şi a venit repriza a doua. Cu ACS Poli „călare” peste gazde, cu trei goluri în poarta lor. Primul a venit după o acţiune a lui Boldea, el a centrat, Elek a trimis spre poartă, Zimmermann a respins până la Pedro Henrique, iar acesta a înscris. Tot el a înscris golul doi, peste doar zece minute, dinr-un şut din careu.

Al treilea gol a venit în prelungiri, a marcat Popescu, din pasa aceluiași Pedro Henrique. Aşadar, Timişoara încheie mai mult decât bine problema promovării, de acum campionatul nu mai are nicio miză.

Metalul Reșița: Zimmermann, R. Cristian, Hlinca, Tătaru, Anițoiu, Enescu, Ionescu, Crețu, Feher, Manole Buhăescu.
Rezerve: Ciucă, Ionescu, Popescu, Ponoran.
Antrenor: Daniel Oprița.

ACS Poli Timișoara: Pap, Belu, Scutaru, Melinte, Neagu, Ov. Petre, Bărbuț, Keita, Poparadu, Elek, Pedro Henrique.
Rezerve: Smaranda, Nanu, Doman, Bocșan.
Antrenor: Dan Alexa.