Ursii de la Timba hiberneaza peste iarna dupa o noua infrangere

Cu efectivul decimat de minusuri băneşti, Timba se pregăteşte de hibernare cu gânduri la mai bine în anul ce vine. Din păcate, nici ultima impresie lăsată în acest an nu a fost una reuşită, echipa suferind o nouă înfrângere, de altfel previzibilă, în faţa celor de la Târgu Mureş, actuala echipă a lui Dan Păltinişanu. Scorul final a fost 59 – 86, după ce la pauză era 23 – 39.

Cu o sală slab populată , Timba nu a reuşit să facă faţă echipei bune a celor de la BC Mureş Târgu Mureş. Oaspeţii au pornit bine de la început, iar prima repriză le-a aparţinut cu 19 – 10. Până la pauză avantajul a crescut şi s-a ajuns la un parţial de 23 – 39. Repriza a treia a fost una mai echilibrată, diferenţa fiind de doar două puncte: 22 – 20 pentru ardeleni. Căderea de final a însemnat o repriză cu scorul de 16 – 25.

Din păcate, ultima pătrime nu a fost aşa de bună din punct de vedere al scorului, 16-25, dar deja această fază a jocului e tratată cu noi tineri care pot reprezenta o soluţie de viitor.

Americanul John Florveus rămâne singurul străin de la Timba, el a şi avut cele mai multe puncte, 14, câte 12 fiind realizate de Popa şi Păcurariu.