Tot mai rau. BC Timisoara a fost invinsa de Galati, in derbiul codaselor

© TION: Tot mai rau. BC Timisoara a fost invinsa de Galati, in derbiul codaselor
BC Timișoara a pierdut cu 76-65 meciul desfășurat pe terenul celor de la Phoenix Galați, unul important pentru lupta evitării retrogradării. Timișorenii au jucat în opt oameni din cei zece care au făcut deplasarea, deoarece Szekely și Covlescu au rămas acasă.

BC Timişoara nu mai sperie pe nimeni. Ultimul meci, susţinut la Galaţi, în disputa codaşelor, s-a terminat cu victoria gazdelor, 76 – 65, într-un meci în care echipa s-a bazat în joc pe un total de opt oameni.

Nici măcar destui sportivi nu mai sunt pentru a susţine un meci în condiţii decente. BC Timişoara se afundă tot mai mult în probleme, pentru ultima partidă a fost nevoită să se deplaseze până la Galaţi. Clubul a avut la dispoziţie la acest meci doar zece sportivi, iar dintre aceştia, în teren au intrat numai opt.

Timişoara a şi condus pe parcursul primul sfert, dar acesta s-a terminat cu avantaj minim, 17 – 16 pentru gazde. Scenariul s-a repetat şi în a doua repriză, cu BCT pe plus la început şi Phoenix Galaţi mai bună pe final. La pauza mare scorul era 39 – 34.

Jumătatea secundă a partidei a găsit gazdele în avantaj, ultima repriză pornind de la 61 – 51. Ultimele minute ale partidei nu au mai adus nimic nou, iar partida s-a terminat cu scorul de 76 – 65.

Smith, cu 14 puncte, a fost cel mai bun marcator de la BCT, urmat de Reljic, 11 puncte, respectiv Djapa, 10 puncte.