Succes pentru handbaliste la primul meci de la Mondiale

Reactualizat la:
© TION - Cupa Mondiala la handbal: Romania - Tunisia
La doar 150 de kilometri de Timişoara, la Novi Sad, ajutate şi de susţinerea a numeroşi spectatori români, mulţi din oraşul de pe Bega, naţionala de handbal feminin a României a învins în primul meci al Campionatului Mondial. Adversară a fost selecţionata Tunisiei, iar scorul final 27 – 17. Vedeţi o galerie foto de la acest meci.

Gheorghe Tadici şi-a strunit bine elevele, iar handbalistele românce au câştigat partida de debut la Mondialele din Serbia. Scorul final al întâlnirii a fost 27 – 17, unul care nu lasă loc de interpretări.

Partida a fost una condusă de românce, la pauză fiind deja 15 – 8 în favoarea acestora. Repriza a doua doar a confirmat forma bună a echipei conduse de Tadici, iar scorul final a urcat la 27 – 17. Cele mai bune marcatoare au fost Cristina Neagu şi Gabriela Perianu, cu câte şase goluri, urmate de Aurelia Brădeanu, Ada Nechita şi Valentina Elisei, cu câte trei goluri.

Pentru timişoreni urmează o nouă ocazie de a vedea la lucru pe viu naţionala de handbal feminin, luni seara, tot de la ora 20.15, la Novi Sad, în meciul cu Australia.

Va urma marţi partida cu Germania şi joi, meciul decisiv, cu Unigaria.