Succes lejer pentru handbalistii de la CSU Politehnica Timisoara

Handbaliştii de la CSU Politehnica Timişoara au trecut destul de uşor de echipa clasată pe penultimul loc al clasamentului, CSM Ploieşti. Sâmbătă, la “Constantin Jude” a fost 34 – 25 pentru bănăţeni.

Ploieştenii nu au jucat rău, dar evoluţia bună a ţinut doar în prima repriză. Mai mult, aceştia au fost şi în avantaj, scor 3 – 4. Probabil ca o parte dintre spectatori îşi puneau deja probleme. Totuşi, gazdele şi-au luat măsuri de precauţie, probabil avertizaţi de analizele antrenorului Gligore Czari care amintea de rezultatele surprinzătoare realizate de ploieşteni.

Jocul ulterior al gazdelor a eliminat orice dubiu asupra echipei mai bune din teren. Timişoara a început să joace “pe bune” şi la pauză s-a ajuns la scorul de 15 – 8.

Avantajul a continuat să crească şi echipa din Ploieşti a cedat total controlul jocului. Politehnica a profitat din plin şi a reuşit să adauge şi 11 puncte diferenţă pe tabelă. Până la finalul partidei scorul a ajuns la 34 – 25, unul lejer şi confortabil în favoarea bănăţenilor.

“Nu ştiam că va fi aşa simplu. Am abordat jocul cu încredere. Spre bucuria noastră cei tineri au şi marcat, s-au integrat foarte bine. Normal că e un moral foarte bun. Ne aşteaptă miercuri un meci foarte greu la Bacău pe care trebuie să-l abordăm foarte bine, cu gândul la puncte. Ne bucurăm că practic am urcat pe locul 7, sper să rămânem cel puţin acolo până la sfârşitul campionatului. E bun şi un egal la Bacău, ne vindem scump pielea”, a declarat la finalul partidei Dan Dumitru, antrenor secund al celor de la CSU Politehnica Timişoara.