Seria infrangerilor continua la BC Timisoara cu esecul de la Targu Jiu

Reactualizat la:
BC Timişoara nu reuşeşte victoria nici în acest sfârşit de săptămână, fiind înfrântă în deplasarea de la Târgu Jiu, acolo unde a înâlnit Energia Rovinari. A fost 93 – 78 pentru gazde, chiar dacă pe final elevii lui Tudor Costescu au fost aproape de o egalare.

Victoria uşoară cu Farul de acum două etape nu a fost continuată şi în următoarele etape de cei de la BC Timişoara. Formaţia a fost învinsă de Oradea pe teren propriu, iar sâmbătă seara a trebuit să se recunoască învinsă şi în partida de la Energia Rovinari. Timişoara a pierdut trei din cele patru reprize: 23 – 13, 21 – 18, 22 – 23, 27 – 24.

Gazdele au pornit bine meciul, BCM s-a apropiat cel mai mult la 9 – 8, după care Energia s-a detaşat. Repriza a doua a adus o serie bună pentru timişoreni, aceştia s-au apropiat la şapte puncte, la 27 – 20, şi ulterior la 29 – 23. Finalul primei jumătăţi a fost al celor de la Rovinari, la pauza mare s-a intrat cu scorul de 44 – 31.

Şi în repriza a treia Timişoara s-a menţinut undeva în limita celor zece puncte diferenţă, dar gazdele au ştiut să-şi păstreze avantajul. În ultimul sfert s-a intrat cu 66 – 54. Spre jumătatea reprizei Timişoara s-a apropiat la şapte puncte, dar cei de la Rovinari au rămas pe poziţie, mai mult şi-au asigurat un avantaj de final confortabil. La ultima sirenă a fost 93 – 78.

Cel mai bun marcator timişorean a fost Tremaine Johnson, cu 19 puncte, urmat de Panic, cu 16.

La final de meci, antrenorul Tudor Costescu a fost extrem de nervos. El spune că ceva trebuie făcut, dar fără a preciza ce. „Din nou, am deschis meciul prost. Am fost conduși din prima până în ultima secundă și nu am prea avut șanse să-i ajungem din urmă. Este nevoie să analizăm atent situația, pentru că lucrurile nu mai pot continua așa”