SCM Timisoara pierde acasa partida cu SCM U Craiova dupa o partida extrem de echilibrata

© foto: BC SCM Timisoara
Spectatorii care au luat loc în tribunele Sălii Constantin Jude au avut parte luni seara de un meci plin de tensiune până la ultima sirenă. Baschetbaliștii de la SCM Timișoara au pierdut la un punct diferență partida cu SCM U Craiova.

De la un punct diferență în plus, în ultimele secunde Timișoara a pierdut la baschet la un punct diferență, dar în minus, în fața celor de la Craiova. A fost un meci plin de acţiune, dar la final oaspeţii au fost cei fericiţi. Aflată într-o situaţie deloc plăcută, cu portăreii bătând intens la uşa clubului, SCM Timişoara nu a reuşit să treacă peste Craiova.

Cu un start bun, echipa gazdă a condus, dar a fost şi condusă la diferenţă de câteva puncte (9 – 13) pentru ca la final să se impună cu 14 – 13. Jumătatea a doua a debutat din nou cu Timişoara în atac, Craiova revenind. Cele două echipe au jucat de la egal la egal, iar aceasta s-a văzut la pauza mare, când era 35 – 35.

Meciul curge la fel şi în partea a doua, din nou sub semnul egalităţii. Totuşi, după 30 de minute de joc Craiova era în frunte cu un punct, 50 – 51. Sfertul final avea să fie tot unul care a găsit cele două echipe la egalitate, Timişoara reuşind să aibă în faţă de mai multe ori unul sau două puncte.

Aşa a fost şi în ultimele secunde ale partidei, Vukosavljevic a beneficiat de două lovituri libere şi a dus formaţia bănăţeană la 73 – 72. A urmat un fault normal făcut de acelaşi jucător, Currz a reuşit să înscrie din cele două lovituri libere şi Craiova ia toate punctele puse în joc, după o victorie extrem de strânsă.

Vukosavljevic a fost marcatorul zilei, cu 26 de puncte, el fiind urmat în formaţia timişoreană de Randolph, cu 15, şi Pesakovic, cu 12.