Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Premierul Emil Boc cere sanctionarea constructorului autostrazii Timisoara-Arad

Premierul Emil Boc cere sanctionarea constructorului autostrazii Timisoara-Arad

la 7 October 2011 10:43 Reactualizat la: 7 October 2011 16:24
7 October 2011 10:43 Reactualizat la: 7 October 2011 16:24
Prezent la Timişoara într-o vizită, împreună cu ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, Emil Boc s-a declarat profund nemulţumit de modul în care se desfăşoară lucrările la autostrada Timişoara – Arad şi este hotărât să ceară ministerului să-l sancţioneze pe constructor.
Scris de T. Ex. - Prezent la Timişoara într-o vizită, împreună cu ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, Emil Boc s-a declarat profund nemulţumit de modul în care se desfăşoară lucrările la autostrada Timişoara – Arad şi este hotărât să ceară ministerului să-l sancţioneze pe constructor.

Trimite articolul

X

Construcţia la autostrada Timişoara – Arad a început în ianuarie 2009, iar termenul stabilit iniţial pentru finalizarea lucrării a fost luna ianuarie 2011. Ministerul a dat o extensie până în luna iulie 2011, însă nici acest termen nu a fost respectat. Atunci, reprezentanţii firmei constructoare au venit cu un nou termen, 15 decembrie 2011, justificând întârzierile prin apariţia unor situri arheologice şi a vremii necorespunzătoare. Până în acest moment, potrivit contructorului, lucrarea a fost finalizată într-un procent de 83%.

Aflat la Timişoara, alături de Anca Boagiu, ministrul Transporturilor, cu ocazia unui congres al PDL, vineri dimineaţă, Emil Boc a vizitat şi autostrada Timisoara-Arad. El s-a declarat profund nemulţumit de stadiul lucrărilor şi a spus că va cere sancţiuni.

„Vremea a fost perfectă. Dacă nici aici la şes, unde nu sunt dealuri, unde nu sunt viaducte, nu terminaţi o lucrare la termen, ce să spună alţii unde e teren defectuos?”, s-a revoltat premierul.

Referindu-se la noul termen pentru finalizarea lucrărilor, solicitat de constructor, Boc a adăugat: „E foarte târziu raportându-ne la termenul de iulie pe care l-aţi avut. Nu e un tronson greu, care să necesite lucrări de artă inginerească. Sunt profund nemulţumit de faptul că nu se respectă termenele contractuale”.

De asemenea, motivele invocate de constructor pentru a justifica întârzierile sunt considerate ca fiind nefondate de către premier. „Cât timp o să mai vreţi vreme bună? O să vreţi soare până la Crăciun? O să discut cu ministerul de resort să trecem la penalităţi. Cine nu respectă să plătească!”, a mai spus Boc.

Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, a susţinut părerea premierului, susţinând ideea penalizării celor care se fac vinovaţi. „Cei care nu respectă termenele o să plătească!”, a decretat Boagiu, la Timisoara.

UPDATE. Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, a declarat, vineri, la Timişoara, că lucrările de construcţie a autostrăzilor Timişoara-Lugoj şi Arad-Nădlac vor începe în această toamnă, organizările de şantier fiind deja făcute şi existând autorizaţii de construcţii pentru ambele tronsoane. Ea a mai spus că 183 de km de autostradă, care fac parte din coridorul IV Paneuropean, vor fi realizaţi în următorii doi ani, excepţie făcând tronsonul Sibiu-Piteşti, care va fi executat în parteneriat public-privat.

Emil Boc si intreaga conducere a PDL se intalnesc la Timisoara

Trimite articolul

X
Taguri:
Anca Boagiu ,
autostrada timisoara - arad ,
emil boc
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Punctul de trecere pe pista de biciclete Timișoara-Zrenjanin, deschis și în acest weekend
    2
    Nu s-a potolit după ce a fost prins de două ori. Tânăr din Timișoara, arestat pentru trafic de droguri
    3
    Cum poți fi student pentru două săptămâni la Timișoara. Înscrierile la West Summer University 2026 sunt încă deschise pentru elevi
    4
    Sorin Șipoș: „Două realități paralele: un PSD preocupat de jocuri politice și miniștri care au continuat să muncească”
    5
    Primăria Timișoara, dispusă să achite și cu 150.000 de euro mai mult pentru a deține în întregime fosta Maternitate Odobescu
    6
    Doi sportivi din Timiș au obținut rezultate foarte bune la Campionatul Mondial de Kempo din Turcia
    7
    Tânăr de 20 de ani, mort într-un accident de muncă lângă Gătaia. Ancheta este în desfășurare
    8
    Biserica și specialiștii colaborează la Timișoara. Curs pentru consilierea persoanelor cu adicții
    9
    Fasceita plantară. Cum apare și cum gestionăm afecțiunea
    10
    Minivacanță la Iulius Town: dinozauri, plante carnivore, show-uri interactive și teatru pentru cei mici

    Cele mai noi știri

    România

    Sorin Șipoș: „Două realități paralele: un PSD preocupat de jocuri politice și miniștri care au continuat să muncească”

    Ştiri din Timiș

    Finanțare europeană pentru transformarea „Școlii Mici” din Plopi în grădiniță

    Ştiri din Timiș

    Elevă din Timișoara, eliminată de la Evaluarea Națională. Care a fost motivul

    Ştiri din Timiș

    Hidratați-vă corespunzător pe caniculă! În Timișoara vor fi cinci puncte de prim-ajutor

    România

    Tu mai știi să le rezolvi? Subiectele la Matematică la Evaluarea Națională 2026

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Planul pentru parcarea de la Spitalul Județean și viitorul stadion se mută pe strada Arieș

    Ştiri din Timiș

    Primăria Timișoara vrea să interzică parțial bicicletele și trotinetele prin centru. Reacții împărțite din partea asociațiilor

    Ştiri din Timiș

    Suspiciuni de contaminare a apei într-un sat din Timiș. DSP a găsit nereguli, Aquatim respinge acuzațiile privind erbicidele

    România

    Sorin Grindeanu, propus premier. PSD a decis în unanimitate să își asume responsabilitatea guvernării

    România

    Propunerea privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici