© Parcurs excelent pentru CH Poli Timisoara: o noua victorie in deplasare, la Calarasi (foto: arhiva)
CH Politehnica Timişoara traversează în această perioadă una dintre cele mai bune evoluţii din campionat. Sâmbătă seara, handbaliştii timişoreni au învins din nou în deplasare de această dată la Călăraşi, scor 29-24, la pauză 14-11.

În acest moment, formaţia bănăţeană este la o victorie distanţă de podiumul Ligii Naţionale, un rezultat remarcabil pentru formaţia pregătită de Pero Milosevic. A fost a patra victorie consecutivă a Politehnicii într-un context deloc favorabil ţinând cont de problemele financiare cu care se confruntă toate cluburile asociate cu autorităţile locale de pe Bega.

Meciul de la Călăraşi a fost echilibrat până aproape de pauză, când alb-violeţii s-au desprins la trei goluri diferenţă.

Repriza secundă a fost clar controlată tactic de bănăţeni, care s-au distanţat până la un maximum de opt goluri.

Fiecare component al grupării timişorene a contribuit în momentele importante ale partidei, astfel încât, Politehnica a putut savura o nouă reuşită externă.

Marcatorii oaspeţilor: Grigoraş 7 goluri, Timofte 4, Chikovani 6, Fenici 5, Pejovic 2, Ştefan 1, Lasica 3, Halcă 1. La Dunărea Călăraşi, principal marcator a fost Alin Şania cu 8 reuşite.

Următoarea etapă programează un meci acasă pentru CH Poli, contra celor de la Pandurii Tg Jiu.