O noua victorie fara probleme pentru rugbistii timisoreni. Saracens RCM – Fiamme Oro Rugby Roma: 35 – 14

Reactualizat la:
3Comentarii
© O noua victorie fara probleme pentru rugbistii timisoreni
Anul s-a încheiat cum nu se poate mai bine pentru rugbiştii de la Timişoara Saracens RCM, sâmbătă, în meciul de pe teren propriu din cupele europene în faţa celor de la Fiamme Oro Rugby Roma. Cu un joc excelent, timişorenii au trecut de italieni cu 35 – 14.

Parcursul imaculat al celor de la Saracens a continuat şi în partida din calificările pentru fazele principale ale Challenge Cup.

Sâmbătă, pe Stadionul „Dan Păltinişanu”, timişorenii au trecut de Fiamme Oro Rugby Roma. Fără probleme prea mari, gazdele s-au impus cu 35 – 14 şi mai au de susţinut un singur meci, în deplasare la Heidelberg. Calificarea a fost deja asigurată.

Meciul a început excelent, cu un eseu al lui Kinikinilau, în minutul 10. A urmat transformarea lui Calafeteanu şi scorul a ajuns la 7 – 0. Italienii nu s-au apropiat de terenul de ţintă, iar cei care au înscris din nou au fost tot timişorenii, după un nou eseu, de această dată Vasile Rus, dar fără transformarea ataşată.

Repriza a doua a început la fel de bine pentru români. Calafeteanu a înscris din lovitură de pedeapsă, iar Tangimana Fonovai şi Brian Sefanaia au culcat balonul în terenul de ţintă. S-a ajuns chiar şi la 35 – 0. Italienii au reuşit să recupereze din diferenţă, prin două eseuri de penalizare, ambele transformate de Azzolini.

Aşadar, Saracens încheie campania din acest an cu o nouă victorie, una clară, cu bonus ofensiv, şi aşteaptă următorul pas spre meciurile principale din Challenge Cup, o calificare deja asigurată, chiar dacă mai are de susţinut meciul cu Heidelberg.