Meci de infarct si victorie in prelungiri, pentru Poli, la Bucuresti

Reactualizat la:
Poli Timisoara a invins Sportul Studentesc
Partida Sportul Studenţesc – Poli Timişoara de duminică s-a încheiat cu scorul de 2 – 3. Dorin Goga a reuşit să spargă gheaţa din sufletul lui Dusan Uhrin şi, după mult timp, am reuşit să-l vedem pe ceh sărind în sus de bucurie! Atacantul bănăţenilor a adus victoria echipei sale în minutul 93 al meciului incredibil susţinut de Politehnica la Bucureşti, împotriva celor de la Sportul Studenţesc.

Poli Timisoara şi Sportul Studenţesc au făcut un meci absolut superb, cu un gol al gazdelor extraordinar şi cu schimbări de scor care mai de care mai delicioase.

A fost nevoie de două reprize şi trei minute de prelungiri pentru a vedea bănăţeni fericiţi! Dar totul e bine atunci când se termină cu bine, cel puţin pentru Politehnica Timisoara.

Echipa de pe Bega a învins cu scorul de 2 – 3, a obţinut toate cele trei puncte şi rămâne în plasa liderului, Oţelul, la un singur punct.

Partida cu Sportul Studenţesc nu a început prea bine pentru Poli Timisoara. Scorul a fost deschis de gazde, la doar patru minute de la primul fluier al arbitrului. Reuşita Sportului a venit pe partea dreaptă, acolo unde Ignjatijevic a ocupat locul liber lăsat de Sepsi, accidentat. Pasa venită din lateralul careului a ajuns la punctul de la 11 metri, de unde Ferfelea a înscris pe lângă un Pantilimon rămas spectator.

Timişorenii au fost cam debusolaţi, probabil surprinşi de jocul excelent prestat de studenţii bucureşteni. A durat jumătate de oră până când noua stea în ascensiune a Timişoarei, Andrei Zăgrean, a adus egalarea pentru echipa sa.

Tânărul atacant a continuat jocul bun din meciul cu Astra Ploieşti şi a reuşit să înscrie. Nu a făcut-o o singură dată, ci de două ori. În minutul 46 el a adus liniştea în tabăra lui Poli Timisoara, după ce a marcat pentru a doua oară în poarta Sportului. O linişte care avea să se dovedească total păguboasă pentru oaspeţi.

Bănăţenii au jucat extrem de economicos în partea a doua, iar cei de la Sportul au speculat acest mod de lucru. Atacurile care au „împuns” poarta lui Pantilimon au fost doar preambulul a ceea ce ar putea fi golul returului Ligii I. Autor a fost un jucător trecut pe la Poli, Tibi Bălan, care l-a executat pe portarul Timişoarei în minutul 79, cu o superbă foarfecă de la jumătatea careului. Bălan a pus perfect mingea în vinclul porţii lui Pantilimon. Acesta a rămas absolut siderat de execuţia jucătorului advers!

Dacă partida s-ar fi terminat la egalitate, cu o egalare dintr-o asemenea execuţie, poate nu am fi fost supăraţi. Dar Goga nu a fost de acord şi, atunci când toată lumea se pregătea să părăsească stadionul, în minutul 93, a scăpat singur, a traversat toată jumătatea adversă şi l-a executat sec pe Viciu.

După mult timp l-am văzut pe Dusan Uhrin lăsând la o parte haina de om rece şi calculat! El a sărit în sus de bucurie aşa cum probabil nu o mai făcuse de mult.

A fost unul dintre cele mai frumoase şi mai curate meciuri din Liga I din ultima perioadă. Singura greşeală a arbitrului Teodor Crăciunescu, totuşi una importantă, a fost în minutul 85, atunci când i-a acordat al doilea cartonaş galben lui Ghinga de la Sportul. Fluieraşul nu şi-a dat seama că acesta mai avea unul din prima repriză şi l-a eliminat la vreo trei minute, la sesizarea lui Daniel Stanciu.

Cu siguranţă Sportul nu-şi merită ultimul loc din clasament, dar duminică Poli Timisoara a fost mai bună!

Componenţa celor două echipe:

Sportul Studenţesc: Viciu – Beţa, Patriche, Lung, Maxim – Ghinga – Postolache, Irimia, Ferfelea, Bălan – Curelea;

Rezerve: Vreme, Farmache, Rusu, Cruceru, Lungu, Cheţan, Chihaia;

FC Politehnica Timisoara: Pantilimon – Helder, Luchin, Ghionea, Ignjatjevic – Tameş, Burcă, Bourceanu – Zăgrean, Magera, Zicu;

Rezerve: Taborda, Krejci, Axente, Scutaru, Nikolic, Goga, Rocha.