Lucrurile devin tot mai interesante in Liga 4 – Timis: Ripensia invinge, ACS Poli 2, infranta

© Lucrurile devin tot mai interesante in Liga 4 (foto: arhiva)
După victoria surprinzătoare a celor de la ACS Poli 2 în faţa celor de la Ripensia, din etapa precedentă, ultimele meciuri disputate au adus situaţia din clasament la acelaşi punct unde erau înainte. Ripensia a trecut de Făget, cu 4 – 0, în timp ce ACS Poli 2 a luat bătaie, după un meci cu circ, la Maşloc.

Distracţia e tot mai mare în Liga a patra din Timiş. Şocul săptămâni trecute, când ACS Poli ”de jucărie” trecea de Ripensia, după un 3 – 0 clar, a dispărut după ultima etapă din clasament.

Poliştii au fost învinşi cu 1 – 0 de Voinţa Maşloc, într-un meci disputat la Covaci (ciudăţeniile fotbalului românesc…). Golul a fost înscris în minutul 71, prin Berceanu. Partida a fost una plină de tensiune şi circ, nu mai puţin de trei eliminări au fost dictate, doua la ACS Poli 2 pentru Popovici şi Fridrich, una la Maşloc pentru Horcea.

După meciul dintre cele două fruntaşe a urmat partida în care Ripensia a întâlnit acasă Făgetul, vineri. A fost 4 – 0 şi timişorenii au recuperat deja punctele pierdute în faţa concitadinei de pe „Dan Păltinişanu”. Golurile au venit de la Nanu, chiar în minutul 5, Mediop, în minutul 8, Zaluschi, în minutul 48, respectiv acelaşi Mediop, în minutul 56.

Şi cum se întâmplă când doi se ceartă, iar al treilea câştigă, Maşlocul trece în fruntea clasamentului, cu 22 de puncte, cu unul mai mult decât Ripensia, cu 21, şi cu trei peste ACS Poli 2, cu 19 puncte.