Informatica scapa de o infrangere in fata liderului

© foto: arhiva
Două dintre cele mai bune echipe de futsal din România, Informatica Timișoara și Autobergamo Deva, au terminat la egalitate partida susținută în campionat. Jucătorii din Deva au condus la Sala „Constantin Jude”, iar gazdele au egalat, la 2.

Informatica Timișoara nu a profitat de avantajul terenului propriu și a terminat la egalitate 2 – 2 meciul cu Autobergamo. Formația bănățeană se poate declara mulțumită, având în vedere că a fost condusă cu 2 – 0 și a revenit pe final.

Scorul a fost deschis în minutul 9 de Alpar Csoma, cu capul, după un șut care a lovit bara porții timișorene. Scorul e majorat relativ repede, la doar trei minute. A înscris Pânzaru, cu un șut bine plasat, iar scorul a ajuns la 2 – 0.

Timișorenii au mai avut două bare, prin Rakic și Simic. La pauză s-a intrat cu 1 – 2, după ce Timișoara a înscris prin Rakic, din lovitură de la 6 metri. Felipe a fost cel ce a adus egalarea, în minutul 39, scăpând Informatica de o înfrângere pe teren propriu.

Cele două echipe împart primele două locuri ale clasamentului, echipa din Deva fiind pe 1 ca urmare a golaverajului.

La finalul meciului, președintele Informatica, Gabriel Lungu, a acuzat din nou situația dificilă a clubului, vorbind și despre banii promiși de CJT și primărie, care nu mai vin.