© Handbalistii de la Politehnica Timisoara trec cu succes si de cei de la CSM Ploiesti
CH Politehnica Timişoara a reuşit cea de-a doua victorie a sezonului, ei trecând, pe teren propriu, de cei de la CSM Ploieşti, într-o partidă desfăşurată la Sala „Constantin Jude”. Scorul final a fost 29 – 26, după ce la pauză conduceau tot bănăţenii cu 18 – 12.

Partida a început sub semnul egalităţii, diferenţa nu a depăşit niciodată un gol, de fiecare dată în favoarea Politehnicii. Desprinderea are loc în minutul 19, la 12 – 10. Timişorenii duc scorul până la 15 – 10 până ploieştenii reuşesc să marcheze un nou gol. Gazdele continuă să înscrie şi la pauză se ajunge la 18 – 12.

Ploieştenii încearcă să revină în partea secundă, dar diferenţa de pe tabelă se păstrează în limitele a cinci – şase goluri în favoarea timişorenilor. Pe ultimele minute de joc timişorenii reduc motoarele şi CSM Ploieşti reduce din diferenţă, dar nesemnificativ pentru economia generală a partidei.

Se termină 29 – 26 şi Poli este la cea de-a doua victorie, după cea din partida precedentă cu Potaissa Turda.