Handbalistii de la Poli s-au inecat la Calarasi

De C. Onaca
Poli Timişoara a visat frumos doar pentru trei zile. Handbaliştii bănăţeni nu au ştiut să gestioneze momentul excelent prilejuit de victoria contra vicecampioanei şi au pierdut duminică dimineaţa la Călăraşi, 19-21, în compania lui Dinamo.

Handbaliștii de la Poli Timişoara au revenit la nivelul evoluţiilor din acest sezon după „episodul Odorhei” și au suferit un nou eșec în Liga Naţională de handbal masculin, 19-21 în compania echipei cu buletin de Călăraşi, în fapt fosta prim-divizionară Dinamo Braşov.

Partida de lângă Dunăre a stat sub semnul echilibrului şi a fost decisă de inspiraţie în finalul jocului. Politehnica era în grafic la pauză, atunci când tabela indica 11-11, însă timişorenii au ratat câteva atacuri în ultimele minute şi gazdele nu puteau rata o asemenea şansă, jocul încheindu-se cu 21-19.

Cei mai buni oameni din tabăra lui Nedeljko Vuckovic au fost Ioan Stan (5 goluri), Mihai Timofte (5 goluri) şi Gabriel Cotinghiu (4 goluri), în timp ce de la Dinamo s-a remarcat în special Mihai Cojocea (8 goluri).

În urma acestui eşec, Poli a coborât până pe locul 10 în clasament cu doar 6 puncte şi aşteaptă, la finele săptămânii viitoare, vizita formaţiei Bucovina Suceava, una dintre echipele implicate în lupta pentru calificarea în cupele europene.