Final de an cu infrangere in deplasare. Steaua Bucuresti – ACS Poli Timisoara: 3 – 1

Reactualizat la:
© Foto: arhiva
Anul 2015 se încheie pentru cei de la ACS Poli Timişoara, ce-i drept, pe undeva previzibil, în deplasare la Steaua Bucureşti. Partida desfăşurată la Piteşti, luni seara, s-a terminat cu 3 – 1 pentru „gazde”, iar bănăţenii rămân după acest meci doar cu un gol, absolut superb, reuşit de Dan Popescu.

Sezonul anului în curs se încheie cu un rezultat negativ în contul lui ACS Poli. Formaţia alb-violetă nu a reuşit să producă vreo surpriză, formaţia lui Florin Marin s-a ales, luni seara, doar cu o înfângere de la Steaua Bucureşti. A fost la final 3 – 1, după ce bucureştenii au „deschis” scorul dintr-un autogol al lui Bocşan, apărut la jumătatea primei reprize.  Au urmat două goluri steliste în repriza a doua, iar Popescu a reuşit golul meciului, pe final, când a marcat golul de onoare.

Steaua a început bine partida şi a atacat, având câteva ocazii bune de gol. Surprinzător, nu steliştii au marcat, ci timişorenii, prin Bocşan. Din păcate, golul a fost în propria poartă… Un autogol care a dus Steaua pe plus, în minutul 32: 1 – 0. Scorul s-a pastrat până la pauză.

Repriza secundă a început cu un nou gol, Steaua ducând avantajul la 2 – 0. În minutul 48 Stanciu a reuşit un lob frumos peste portarul Kirschtein, după o pasă venită de la Tade. ACS Poli nu prea a reuşit să arate că poate egala, ocaziile mai bune au continuat tot la poarta bănăţenilor. Ca o concluzie normală, a venit şi golul trei stelist. Era minutul 80, iar marcator a fost Hamroun: 3 – 0.

ACS Poli Timişoara a mai spalat din greutatea înfrângerii şi două minute mai târziu Dan Popescu a reuşit un şut extraordinar de la 30 de metri, o bombă care l-a depăşit pe Niţă pentru 3 – 1. Acesta a fost şi scorul final, iar anul s-a încheiat cu o înfrângere pentru formaţia lui Florin Marin.

Steaua: Niță – Râpă, Papp, Varela, Toșca – Muniru, Filip – Popa, Stanciu, Hamroun – Tade
Rezerve: Cojocaru – Carp, Guilherme, Tudorie, Alcenat, Tahar, Enceanu
Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

ACS Poli: Kirschstein, Belu, Bocșan, Melinte, D. Popescu, Sarmov, Lllorente, Hernandez, Goga, Curtean, Elek
Rezerve: Smaranda, Poparadu, Artean, Bărbuț, Popovici, Croitoru, O. Popescu
Antrenor: Florin Marin