Dupa un meci tensionat, lipsit de fair play pe final, Informatica Timisoara castiga in fata Calarasiului

Reactualizat la:
3Comentarii
© Foto: arhiva
Echipa de futsal Informatica Timișoara a avut unul dintre cele mai dificile meciuri din ultima perioadă, întâlnind în campionat, pe teren propriu, formaţia Dunărea Călărași. După un meci tensionat, terminat cu un circ general, gazdele au reuşit totuşi să câştige, cu 3 – 2.

Informatica Timişoara a reuşit să învingă luni seara, formaţia Dunărea Călărași. De două ori condusă, echipa bănăţeană a revenit de fiecare dată şi, la final, a învins. Aceasta nu înainte de un moment ridicol, în care pe final de meci jucătorii de pe banca de rezerve a gazdelor s-au făcut de ruşine împingând sticle de apă în teren sau „faultând” un adversar.

Scorul a fost deschis de oaspeţi, în minutul 7, prin Vârlan. Informatica a egalat, prin Rajcevic a reuşit să fructifice mingea venită dintr-un corner executat de Thiago. Şotârcă, de la Dunărea Călărași, a marcat al doilea gol pentru echipa sa, stabilind scorul la pauză, la 1 – 2.

Nici nu a început repriza a doua şi Savio a egalat, printr-un şut puternic. Ambele echipe au avut câte o bară, meciul fiind deschis oricărui rezultat. Totuşi, cei care au reuşit să înscrie au fost doar timişorenii, tot Savio a fost marcator, în minutul 33. Partida s-a terminat într-un mod penibil, atunci când Giurcanu, de pe banca de rezerve a timişorenilor a ţâşnit în teren, cu doar câteva secunde înainte de final, încurcând jucătorii de la Călărași. Desigur, momentul a dus la apariţia unui conflict generalizat pe parchet. Este păcat că asemenea momente jenante îşi fac apariţia în sportul timişorean…