Clermont se impune clar și la Timișoara împotriva Saracens, în Challenge Cup

2Comentarii
© foto: Cornel Putan
Așa cum era de așteptat, Timișoara Saracens pierde și partida de pe teren propriu din Challenge Cup, desfășurată cu francezii de la Clermont Auvergne. Oaspeții iau și punctul bonus, cu scorul de 47 – 14.

Aventura europeană a celor de la Saracens a continuat sâmbătă, pe „Dan Păltinișanu”, cu o nouă partidă terminată cu o înfrângere. De această dată, în capitala Banatului au venit francezii de la Clermont.

Ei s-au impus lejer în prima repriză, realizând trei eseuri, dintre care două după numai câteva minute, prin Beheregaray și Raka, cel din urmă fiind transformat de Williams. De cealaltă parte Timișoara a adunat șapte puncte dintr-un eseu realizat de Zaharia și transformat de Conache.

Pe final de repriză francezii au mai culcat o dată balonul din eseu, prin Uhila, transformarea aparținând aceluiași Williams, pentru 19 – 7.

Meciul a curs în același sens și în partea a doua, Saracens reușind un nou eseu. De această dată a culcat mingea în terenul de țintă advers Mureșan, iar Rupanu a reușit să transforme. De cealaltă parte au avut eseuri Simutoga, Moala, Jedrasiak și Raka. S-a terminat cu 14 – 47, un scor am putea spune bun pentru o partidă cu echipa aflată pe primul loc al campionatului național al Franței.