CH Politehnica a pierdut in fata Constantei meciul de acasa sustinut la Resita

© Foto: Arhiva
Aerul tare, de Reşiţa, nu a fost pe placul timişorenilor de la CH Politehnica. Trimişi în judeţul vecin de Internaţionalele de Badminton ale României, care ocupă în aceste zile Sala „Constantin Jude”, timişorenii au fost nevoiţi să joace la Reşiţa meciul dificil de campionat cu HCM Constanţa. Echipa adversă, în revenire de formă, a câştigat partida cu 30 – 28.

Cele două echipe au mers în paralel și niciuna nu a reuşit să se desprindă. Constanța a fost prima care s-a distanţat la două goluri, în minutul 5, dar gazdele, CH Poli, au revenit în joc. O fază neplăcută a avut loc în minutul 14, atunci când Irimescu a fost faultat în faţa careului advers. Arbitrul a decis eliminarea lui Irimescu şi pentru Cristescu, ambii alegându-se cu cartonaş roşu. HCM a speculat momentul şi a ştiut să-şi păstreze un avantaj minim de două goluri în prima repriză. S-a terminat 13 – 15, după ce constănţenii au avut un avantaj consistent.

Repriza a doua a adus încercările constante ale timişorenilor de a egala şi cel al constănţenilor de a-şi păstra avantajul. La 18 a venit şi egalarea, dar Constanţa a revenit din nou pe plus. Ultima egalare a venit la 24, după care Constanţa a ştiut cum să joace finalul de meci şi s-a terminat 28 – 30.

Chikovani a reuşit cele mai multe goluri ale timișorenilor, 10, urmat fiind de Grigoraș, 5 goluri, şi Halcă, 4 goluri.