ASU Politehnica Timisoara obtine un punct important la Alba Iulia

© ASU Politehnica Timisoara obtine un punct important la Alba Iulia (foto: arhiva)
Dacă liderul nu a reuşit să oprească ASU Politehnica, a reuşit să o facă, la Alba Iulia, formaţia Performanţa Ighiu. Scorul final, 0 – 0, a adus totuşi punctul necesar revenirii timişorenilor pe primul loc al seriei.

Formaţia bănăţeană se poate declara mulţumită de rezultat, dacă ne gândim că Performanţa a beneficiat chiar şi de un penalty. În plus, numeroşi dintre componenţii de bază ai echipei timişorene au lipsit, fiind suspendaţi sau accidentaţi.

Punctul culminant al primei reprize a fost în minutul 15, atunci când David a fost faultat în careul timişorean. El a executat penalty-ul, dar a ratat. A urmat dominarea formaţiei gazdă şi la pauză era 0 – 0.

Repriza secundă aduce tot dominarea formaţiei Performanţa. Aceasta chiar a înscris, în minutul 68, dar centrarea venită din corner depăşise linia de aut. Fazele la poarta lui Burtic au continuat, dar succesul în favoarea gazdelor nu a venit.

S-a terminat cu scorul de 0 – 0 şi ASU Politehnica vine cu un punct important de la Alba Iulia.