Aspiranti la titlu, cei de la BC Timisoara au luat bataie de la o echipa de play-off

2Comentarii
BC Timisoara - CSS Giurgiu
Fără niciun fel de perspective la clasări în sferele superioare ale campionatului, baschetbaliştii de la CSŞ Giurgiu au venit la Timişoara şi au făcut de râs gazdele de la BCM. Echipierii lui Srdjan Jovanovic au luat bătaie într-un meci pe care toată lumea îl vedea un fel de antrenament cu public: 86 – 96. În noile condiţii lupta, pentru un titlu pare tot mai îndepărtată.

Americanul Parrish Petty a făcut cam tot ce a dorit cu gazdele, el fiind de departe omul zilei în partida de miercuri seara cu BC Timişoara de la sala “Constantin Jude”. A reuşit să tragă echipa vizitatoare după el şi a înscris jumătate din punctele celor de la Giurgiu. Primele semne alarmante au apărut în primele minute de joc. La capătul primei reprize era deja 20 – 21. Totuşi, până la capătul primei jumătăţi de joc BCM a reuşit să treacă în frunte. De la o diferenţă de 10 puncte, ei au încheiat repriza a doua cu un plus de doar trei puncte, cu 49 – 46.

Ambiţia nu a prea apărut la baschetbaliştii timişoreni nici în partea a doua. BCM a condus, dar coşurile de trei puncte ale americanilor de la Giurgiu au făcut diferenţa. Cu doar un minut înainte de final diferenţa pe tabelă a crescut, la 84 – 91, dar cei care au înscris au fost tot girgiuvenii. Archie a înscris două puncte din lovituri libere şi asta a cam fost tot. De cealaltă parte oaspeţii au avut succes dintr-o serie consecutivă de alte lovituri libere şi au închis tabela la 86 – 96.