Adio vis de Cupa Romaniei. Ripensia Timisoara e invinsa de Viitorul lui Hagi, cu 2 – 0

© TION: Adio vis de Cupa Romaniei. Ripensia Timisoara e invinsa de Viitorul lui Hagi, cu 2 - 0
Ripensia a crezut în şansa sa, dar Viitorul lui Hagi a arătat că este o echipă mai bună. Cu un gol înscris în prima repriză, plus un penalty transformat în ultimul minut regulamentar de joc, formaţia constănţeană pleacă fericită şi calificată din meciul susţinut, miercuri seara, pe Dan Păltinişanu, în Cupa României. Scor final, Ripensia – Viitorul: 0 – 2.

Ripensia a început timorată prima repriză, iar aceasta s-a văzut şi în jocul de pe teren. Cei de la Viitorul au ştiut să speculeze momentul şi prima ocazie l-a întins serios pe portarul Rădulescu, la şutul excelent al lui Chiţu. Un minut mai târziu a venit şi golul, din păcate în poarta gazdelor. Mişeleriu a înscris cu capul din lovitura de corner obţinută de echipa sa.

Partida s-a mai echilibrat în partea a doua a primei reprize şi Ripensia a avut câteva ocazii foarte bune. În minutul 28, echipa gazdă a fost la distanţă extrem de mică de egalare. Golgheterul Nanu a şutat excelent, din pasa primită de la Mediop, dar portarul celor de la Viitorul a respins în corner şi faza s-a stins. Repriza s-a terminat cu scorul de 1 – 0 pentru oaspeţi.

Pauza nu a adus mai multă prospeţime în picioarele celor de la Ripi, meciul a pierdut şi intensitatea primei reprize. Gazdele iau ieșit tot mai greu din apărare, jenate vizibil de presingul avansat al celor de la Viitorul. Totuşi, una dintre cele mai bune şanse a reprizei a aparţinut tot celor de la Ripensia. În minutul 60, Popa a avut un şut excelent, dar portarul Albuţ a trimis mingea în corner.

Cei de la Viitorul au răspuns pntr-o ocazie extrem de clară de gol, în minutul 80, când Aganovic nu a nimerit golul din şase metri, trăgând în portarul Rădulescu.

Când mai era un singur minut de joc, Mediop a obţinut o lovitură liberă, de la marginea careului de 16 metri. A executat Toma şi mingea a lovit transversala porţii constănţene, de unde a sărit în careul mic. Nimeni nu a urmărit mingea şi faza s-a stins.

În minutul 90 a înscris tot Viitorul, din penalty.

Meciul s-a încheiat cu victoria Viitorului, cu 2 – 0, iar Ripensia a părăsit onorabil Cupa României, după ce a pierdut în faţa unei echipe clar superioare.

Ripensia Timişoara: Rădulescu – Popa, Zaluschi, Francescu, Toma – Păscăleanu, Briciu, Ungureanu – Blănaru, Mediop, Nanu.

Rezerve: Ciui – Popescu, Nechifor, Stancu, Herțanu, Trifu, Luca.

Viitorul Constanţa: Albuț – Munteanu, Gavră, Ciupe, Achim, Boli, Ganea, Miselaricu, Nicoliță, Chițu (c), Benzar.

Rezerve:Rimniceanu, Mitrea, Filip, Tănase, Mitache, Aganovic, I. Hagi.