A venit si victoria. CH Politehnica Timisoara trece de Potaissa Turda

© A venit si victoria. CH Politehnica Timisoara trece de Potaissa Turda (foto: arhiva)
Handbaliştii de la CH Politehnica au reuşit, luni seara, prima victorie din campionat. Ei au învins pe teren propriu formaţia Potaissa Turda, una dintre cele mai incomode în campionatele precedente. Scor final 29 – 22.

CH Politehnica a revenit pe parchetul de la Sala „Constantin Jude” pentru cel de-al doilea meci pe teren propriu. O revenire cu succes, bănăţenii trecând de Potaissa Turda. Nu a fost un meci uşor, cele două echipe au condus pe rând, dar gazdele au fost mai bune pe final.

Au trecut patru minute până s-a înscris prima dată, au făcut-o oaspeţii. Turda a condus până la scorul de 5 – 4. S-a ajuns la 6 – 4, dar vizitatorii au reuşit să ajungă din nou la conducere, la 6 – 7. Totuşi, câteva goluri înscrise de gazde, plus o serie de intervenţii bune din partea lui Daskaloki, au dus la un plus de trei goluri pentru Timişoara. Nu a fost îndeajuns, Turda egalează din nou şi la pauză era 13 – 13.

Repriza a doua a fost complet diferită, Timişoara a trecut la conducerea meciului. Potaissa a fost mai bună în prima parte a reprizei, cu 15 – 13 şi 17 – 15. Politehnica a insistat în atac şi a preluat conducerea pe tabelă. S-a ajuns la 21 – 18, după care Poli a mărit avantajul până la 25 – 19. Până la urmă s-a terminat 29 – 22 şi Timişoara obţine prima victorie din campionat.

Cel mai bun marcator a fost Chikovani, cu şapte goluri, urmat de Fenici şi Timofte, cu cinci goluri.