Victorie in deplasare si primul loc in clasament pentru cei de la CH Politehnica Timisoara

© Foto: arhiva
Rămaşi în acest sezon în play-out, handbaliştii de la CH Politehnica s-au instalat temporar pe prima pozitie a clasamentului. Sâmbătă, timişorenii au învins în deplasarea de la Vaslui cu 29-26 (16-14).

CH Politehnica Timişoara a susţinut sâmbătă seara partida din deplasare de la Vaslui. La final, deplasarea a fost un succes, bănăţenii învingând cu 29 – 26. Partida nu a fost una uşoară, adversarul fiind unul de calitate. Timişoara a condus de mai multe ori în prima parte, dar nu a reuşit să se detaşeze clar. La pauză era 16 – 14 pentru Poli.

Imediat după reluare s-a ajuns la 18 – 15. Totuşi, gazdele au egalat, la 21. Finalul a aparţinut timişorenilor, aceştia detaşându-se la trei goluri, când mai erau câteva minute de joc.

Diferenţa a fost menţinută şi meciul s-a terminat cu 29 – 26.

CH Politehnica nu mai are de susţinut niciun meci oficial până pe 9 mai, când la Timişoara va veni Suceava.