Succes la limita, singurul din runda. ASU Politehnica Timisoara – CS Mioveni: 1 – 0

4Comentarii
© foto: Cornel Putan
Runda Ligii 2 s-a încheiat pentru fotbalul timișorean cu meciul dintre ASU Politehnica și CS Mioveni. Pe „Dan Păltinișanu” gazdele au câștigat cu 1 – 0, îndeajuns pentru trei puncte.

A devenit deja tradiție ca într-o etapă fotbalul timișorean să înregistreze rezultate proaste pentru două echipe și unul bun pentru cea de-a treia. Sâmbătă a fost la fel, ACS Poli și Ripensia au fost învinse în deplasare, pentru ca ASU Politehnica să câștige pe teren propriu disputa cu CS Mioveni.

Prima repriză a adus și singurul gol al partidei. A înscris, în minutul 32, Mera, în urma unei centrări de la Ignea. Acesta a venit după o ratare din partea lui Bozian, care nu a reușit să înscrie, din poziție bună, de la 12 metri. Timișoara a scăpat cu bine după o fază la care oaspeții puteau egala, prin Celea, dar golul a fost evitat în ultimul moment de Murariu.

În ciuda eforturilor depuse de oaspeți, aceștia nu au reușit să egaleze, timișorenii făcând o serie de schimbări cu rol defensiv.