Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Skateboarderii s-au saturat să fie alungați din parcuri. Protest pentru un skatepark la Timisoara!

Skateboarderii s-au saturat să fie alungați din parcuri. Protest pentru un skatepark la Timisoara!

la 23 April 2016 16:26 Reactualizat la: 23 April 2016 17:45

Skateboarderii s-au saturat să fie alungați din parcuri. Protest pentru un skatepark la Timisoara!

<p>TION: Skateboarderii s-au saturat să fie alungați din parcuri. Protest pentru un skatepark la Timisoara!</p>
23 April 2016 16:26 Reactualizat la: 23 April 2016 17:45
Pe biciclete, role sau skateboarduri, iubitorii de sporturi extreme din Timișoara s-au strâns, sâmbătă după-amiaza, în fața primăriei pentru a protesta față de faptul că orașul nu are încă un skatepark. De la sediul Primăriei Timișoara, instituția care ar fi trebuit să se ocupe de construcția acestui skatepark, manifestanții au fost trimiși la Prefectura Timiș, instituție care nu are nicio atribuție în domeniu, pentru că acolo au primit autorizație să își spună nemulțumirile.
Scris de Bogdan Marta - Pe biciclete, role sau skateboarduri, iubitorii de sporturi extreme din Timișoara s-au strâns, sâmbătă după-amiaza, în fața primăriei pentru a protesta față de faptul că orașul nu are încă un skatepark. De la sediul Primăriei Timișoara, instituția care ar fi trebuit să se ocupe de construcția acestui skatepark, manifestanții au fost trimiși la Prefectura Timiș, instituție care nu are nicio atribuție în domeniu, pentru că acolo au primit autorizație să își spună nemulțumirile.

Trimite articolul

X

Protest inedit la Timișoara pentru construcția unui skatepark. Peste 50 de iubitori de sporturi extreme au manifestat în oraș, pe muzică și făcând diverse trick-uri. Inițial, protestul trebuia să se desfășoare în fața Primăriei Timișoara, instituția care ar fi trebuit să se ocupe de construcția acestui skatepark. Însă, după ce manifestanții s-au strâns, aceștia au fost informați de agenții de ordine că protestul a fost aprobat de Comisia de Ordine Publică… în fața Prefecturii Timiș. Așa că manifestanții au plecat spre instituția reprezentantului Guvernului în Timiș, care nu are nicio atribuție în domeniu. Ajunși acolo, ei au continuat manifestarea. La un moment dat, o doamnă care trecea pe trotuar prin fața lor s-a speriat de cei care făceau trick-uri pe scările Prefecturii Timiș. Unul dintre manifestanți i-a răspuns: „Ne cerem scuze, tanti, dar nu avem skatepark”.

Reprezentanții tinerilor spun că deși comunitatea lor este mare și în continuă creștere, Timișoara nu are un skatepark, această investiție fiind la stadiul de promisiune a autorităților locare de mai bine de opt ani.

„Ei bine, noi așteptăm după skatepark de aproximativ opt ani. Ni s-a tot promis de ani buni, iar ultima oară ni s-a promis vara trecută. Au și început lucrurile, dar nu s-a continuat. Avem nevoie neapărat de skatepark pentru că pentru noi este un sport și nu putem să progresăm. Deocamdată ne întâlnim în spate la Bega, acolo este un loc unde ne întâlnim toți și de unde nu suntem alungați. Dar nu este de ajuns. Comunitatea noastră este una foarte mare și este în creștere. Chiar crește pentru că sunt o mulțime de copii care se apucă, în fiecare zi, și ar vrea să facă. Suntem în jur de 200 de persoane în comunitatea aceasta. Avem nevoie de un loc unde putem să facem activități diversificate și de aceea ne trebuie acest skatepark. Nu am mers să discutăm cu autoritățile, dar sper să ia legătura cu noi după acest protest. Dacă nu se face nimic avem de gând să continuăm să ieșim în stradă”, a declarat Dan, purtătorul de cuvânt al protestului.

De la prefectură, tinerii au plecat spre Piața Sf. Gheorghe, după ce au primit informația că acolo se afla și primarul Nicolae Robu. Jandarmii însă i-au informat că îi lasă să stea pe strada Pacha, fără să îi amendeze.

Câteva străzi mai încolo, primarul Nicolae Robu a declarat, pentru tion.ro, că protestul skaterilor este încă o dovadă că orașul este viu.

„Este încă o dovadă că Timișoara este un oraș viu, un oraș în care se trăiește din plin și în care se desfășoară o diversitate de evenimente. Eu am participat de la ora 9 la o alergare împreună cu elevii de la Liceul Banatul în jurul Stadionului Dan Păltinișanu, apoi la o altă alergare de la 9.30 în cadrul acțiunii Timotion, cu plecare din fața Parcului Rozelor. În continuare sunt foarte multe evenimente pe tot parcursul zilei, cele mai multe în cadrul Zilei Tineretului Timișorean și altele în cadrul Festivalului Timfloralis. Și iată, este loc și pentru un protest”, a afirmat Robu.

El a susținut că a făcut tot ce a putut pentru construcția unui skatepark în Parcul Central, însă din cauza greșelilor de proiectare, investiția nu s-a mai finalizat.

„Eu îi înțeleg pe tinerii dornici de sporturi extreme că își doresc să aibă un skatepark, dar am făcut tot ce a stat în puterile mele pentru a avea un astfel de parc. Licitația a fost organizată, contractul de execuție semnat, s-a dat startul lucrărilor, s-au făcut puține lucrări, după care firma a refuzat să continue ivocând erori ale proiectantului. Evident că proiectele nu le face primarul, nu le fac angajații primăriei, când te întâlnești cu astfel de situații nu poți să le rezolvi administrativ. Erau erori ale proiectantului, fără îndoială, dar, după părerea mea executantul putea să continue și s-ar fi putut depăși acele erori din mers cu dispoziții de șantier. Așa am ajuns în litigii care se rezolvă de instanțele de judecată. Și ironia este că deși am alocat bani pentru asta și am făcut tot posibilul, nu avem un skatepark”, a mai spus Robu.

Întrebat dacă va merge la discuții cu tinerii, având în vedere că participa la Ziua Tineretului Timișorean, Robu a spus pas, invocând faptul că și acest protest ar fi inițiat de contracandidații săi la Primăria Timișoara.

„Având în vedere că nu m-au invitat, nu îmi place să mă duc neinvitat niciunde. M-aș fi dus cu plăcere dacă m-ar fi invitat. Eu știu că suntem în precampanie electorală și am indicii că sunt mânați în luptă nu numai de nemulțumirea reală pe care o au că nu există un skatepark, ci și de cei care vor să profite puțin pentru a crea puțină vâlvă. Dar nu e nicio supărare. Eu pe copii, pe tineri nu sunt supărat, pentru că ei chiar își doresc un skatepark. Sunt unii care încearcă să profite, însă, de această nemulțumire întemeiată”, a concluzionat primarul Timișoarei.

Articole pe aceeași temă:

Iubitorii de skateboard protesteaza la Timisoara, de Ziua Tinerilor

Trimite articolul

X
Taguri:
protest prefectura timisoara skater ,
protest skate park timisoara ,
protest skateri timisoara ,
tineri timisoara protest
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Sute de intervenții de sărbătorile pascale în Timiș. Peste 300 de polițiști zilnic în teren
    2
    Timișul devine scenă pentru tinerele voci. Concurs internațional de canto liric, lansat în premieră
    3
    Program nou la Timișoara. ONG-urile primesc containere gratuite pentru proiecte sociale dedicate persoanelor vulnerabile
    4
    Trotinetele, luate la control la Moșnița. Cine riscă amenzi de 1.600 de lei
    5
    Lugojul face pasul spre „smart city”. Parcările cu plată intră în era digitală
    6
    Filmul care i-a adus Oscarul lui Leonardo DiCaprio ajunge la Cinema Victoria Timișoara
    7
    Program special de Paște la muzeele din Timișoara. Când pot fi vizitate instituțiile culturale
    8
    FOTO. Horticultura vrea să revitalizeze Parcul Rozelor. A plantat peste 2.500 de trandafiri și are planificate și alte lucrări
    9
    Lună Nouă în Berbec, un moment de inițiere și afirmare
    10
    Cele trei probleme urgente ale comunei Satchinez. Interviu cu primarul Florin Cheaua

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Trotinetele, luate la control la Moșnița. Cine riscă amenzi de 1.600 de lei

    Lugoj

    Săptămâna începe cu dezinsecție la Lugoj. Programul intervențiilor

    Horoscop

    Soarele și Luna, cei doi Luminari ai Astrologiei

    Ştiri din Timiș

    Tensiunea arterială - cauze, simptome si metode de control! Detalii la Enigma Plant!

    Turism

    FOTO. Trasee spectaculoase de drumeție în Banatul Montan, de la Cazanele Dunării până pe Vârful Țarcu

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 7 iunie 2026, în Timișoara?

    Eveniment

    Bărbat din Timișoara în arest după un scandal în trafic

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Refugiu pentru copiii abuzați. Casa InimiLor și-a deschis porțile la Timișoara

    Eveniment

    O femeie a fost rănită după un accident pe strada Înfrățirii din Timișoara

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Resuscitare robotizată, dezinfectare cu ozon și transmisii live prin satelit în noile autospeciale ale Ambulanței Timiș
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici