La un minut de minune! ACS Poli Timisoara, egalata in ultimul minut al meciului cu Chiajna

3Comentarii
© Foto: arhiva
ACS Poli Timişoara a fost extrem de aproape de minunea pe care o dorea Florin Marin, victoria la Chiajna. Mai precis, doar un minut a lipsit ca bănăţenii să vină acasă din această deplasare cu trei puncte. După ce a condus de două ori, formaţia alb-violetă a fost egalată în ultimul minut al meciului, reuşind doar un egal, 2 – 2, la Concordia.

Nu a fost să fie… ACS Poli Timişoara nu a reuşit să învingă în deplasarea de la Chiajna, vineri seara, de unde aduce acasă măcar un punct. Victoria timişorenilor a fost la îndemâna lor, dar în ultimul minut de joc gazdele au egalat, iar scorul nu s-a mai modificat.

Evoluţia bună a alb-violeţilor a fost concretizată, relativ repede, în minutul 27, atunci când Elek a driblat totul în teren, inclusiv portarul gazdă, şi a înscris pentru 1 – 0. Până la pauză scorul nu va mai fi modificat. Pe lângă golul reuşit, ACS Poli Timişoara a fost afectată de alte două momente importante, mai precis, schimbarea prematură, din motive medicale, a lui Zicu şi Cânu, în teren intrând Croitoru şi Scutaru.

Jumătatea secundă începe bine pentru gazdele de la Chiajna, în minutul 55 Răducanu a înscris, după centrarea lui Bucurică. Beneficiind de puţină clemenţă din partea arbitrului, mai ales la o fază controversată unde se putea da penalty la o intervenţie a lui Luchin, Timişoara părea să se îndrepte spre o primă victorie în deplasare. Nu a fost să fie… În minutul 90 Concordia înscrie, la o fază cu mult noroc. La o lovitură cu capul al lui Pena, mingea loveşte poarta lui Kirschtein, de acolo ricoşează înapoi în careul mic, iar Valentin Lazăr o timite în poarta goală a timişorenilor. Visul lui domnul Flocea se spulberă şi echipa reuşeşte doar un egal.

Concordia: Matache – Bărboianu, Mamele, Tincu, Bucurică – Giurgiu – Serediuc, Cristescu, Purece, Lazăr – Dina .
Rezerve: Iacob – Constantinescu, Pană, Țîră. Sârghi, Pena, Răducanu
Antrenor: Adrian Falub.

ACS Poli: Kirschstein – Belu, Luchin, Cânu, D. Popescu – Hernandez, Sarmov, Llorente, Curtean – Elek, Zicu .
Rezerve: Smaranda – Rufino, Bărbuț, Ov. Popescu, Scutaru, Croitoru, Melinte
Antrenor: Florin Marin.