Final de pregatire cu o victorie relativ usoara pentru CH Politehnica

Handbaliştii de la Politehnica Timişoara şi-au finalizat pregătirea dinaintea sezonului cu un meci cu porţile închise cu cei de la CSM Oradea. Antrenorul echipei, Constantin Ştefan, a putut vedea echipa la lucru înaintea primului meci oficial, partida fiind una utilă. Victoria a fost a timişorenilor, cu 31 – 22.

Partida a fost un prilej pentru revenirea, după o bună perioadă cât a fost accidentat, a lui Iulian Halcă. Totuşi, el nu a fost forţat, fiind folosit pentru transformarea loviturilor de la 7 metri. Şi s-a achitat cum trebuie de datorie, înscriind cinci din cinci încercări.

Deşi orădenii au pornit mai bine, Timişoara a recuperat rapid şi, după trei goluri ale oaspeţilor, a înscris. Situaţia s-a schimbat în teren şi până la pauză s-a ajuns lejer la 15 – 8. Diferenţa pe tabelă s-a majorat constant, cea mai mare fiind de 10 goluri, în repriza secundă, scor 26 – 16. Politehnica a rămas fără Irakli Chikovani, el fiind eliminat definitiv pentru trei eliminări temporare.

Oradea a mai recuperat pe final şi tabela s-a închis la 31 – 22.

Pentru Politehnica Timişoara urmează prima partidă de campionat, derbiul Banatului, unul mult mai puternic în trecut, între CH Politehnica şi HC Caraş-Severin, în deplasare la Reşiţa.