Egal alb in primul meci de pregatire pentru ASU Politehnica Timisoara

2Comentarii
Timişorenii de la ASU Politehnica au remizat în primul meci amical al verii. Formaţia alb-violetă, proaspăt promovată în liga a doua, a făcut egal, 0 – 0, cu o echipă a celor de la Elore Bekescsaba din Ungaria, ţară unde echipa se află şi în cantonament.

Scor nul în primul meci de pregătire al celor de la ASU Politehnica. La Bekescsaba, formaţia a făcut un meci bun împotriva unei formaţii alcătuite din fotbalişti provenind de la prima şi a doua formaţie a maghiarilor. Cea mai mare ocazie a primei reprize a aparţinut gazdelor, Takacs lovind bara porţii timişorene. De cealaltă parte, timişorenii nu au avut ocazii clare de a înscrie.

Cu o componenţă aproape total schimbată faţă de prima jumătate, timişorenii au avut o repriză secundă mult mai bună. Deşi au fost o serie de ocazii, mai ales din faze fixe, ASU Poli nu a reuşit să marcheze

ASU Politehnica a jucat în prima repriză cu: Mitrea, Stefanovici, Telescu, Todorov, Ghinescu, Teut, Bilia, Stancu, Peter, Băban, Blănaru. În repriza a II-a au jucat: Constantinescu, Birău, Gălan, M. Marin, Taub, D. Constantinescu, Giuricici, Țugui, P. Niță, Blănaru (70 Teuț), Bădăuță. Antrenor: Sorin Brîndescu.

„Nu ne-a interesat strategia adversarului, ci să facem un joc foarte bun, cu ritm. Ei sunt ceva mai avansați în pregătire decât noi, au avut un ritm mai ridicat, dar e foarte bine, deoarece și noi am fost obligați să jucăm la nivelul lor și cred că am reușit. Suntem într-o perioadă de acumulări și nu ne-a interesat rezultatul, dar mă bucură faptul că nu am luat gol. Băieții au înțeles că toți trebuie să participe, minut cu minut, la faza de apărare, pe care am făcut-o destul de bine. Așteptăm mai mult pe faza de atac, însă nici nu am apucat să lucrăm acest aspect. Pentru scopul acestui joc, m-au mulțumit toți jucătorii. Au depus efort, au muncit, au participat la ambele faze tot timpul. Suntem în grafic”, a declarat Sorin Brîndescu, antrenorul ASU Politehnica Timişoara, conform druckeria.ro.