© TION: Cu trei saptamani inainte de reluarea campionatului, ACS Poli Timisoara continua amicalele
Pregătirile celor de la ACS Poli Timişoara continuă în Turcia. Formaţia a obţinut o victorie şi un egal, în cadrul unui triunghiular cu austriecii de la LASK Lint, respectiv cu ungurii de la Sopron. Noutăţi în lot nu sunt, dar componenţa echipei trimise în teren a fost schimbată de Florin Marin, în măsura jucătorilor puţini din lot.

Duminică, 14 februarie, la Timişoara, pe „Dan Păltinişanu” vom avea din nou fotbal în campionat. Liga Profesionistă de Fotbal a anunţat programarea meciurilor din penultima etapă a sezonului regulat al campionatului, prima după reluare. La Timişoara vine Voluntari, într-o partidă programată de la ora 16.30. Deci, ACS Poli mai are jur de trei săptămâni să-şi rezolve problemele înainte de a juca primul meci oficial, iar acestea par să persiste.

Formaţia a susţinut două meciuri amicale, în cadrul unui triunghiular cu LASK Linz, respectiv Soproni VSE. Rezultatele obţinute au fost o victorie, respectiv o înfrângere. S-a jucat câte un meci de 45 de minute cu fiecare adversar.

În prima partidă, cu austriecii de la Linz, a fost 2 – 0. Ambele reuşite au aparţinut spaniolului Llorente. Scorul a fost deschis în minutul 35 dintr-un șut de la 18 metri. Cel de-al doilea gol a fost marcat în minutul 45, după o acțiune personală și după ce a driblat doi adversari.

Timişoara a jucat în formula: Smaranda – Belu, Scutaru, Cânu, D. Popescu, Llorente, Melinte, Bărbuț, Ov. Popescu, Javi Hernandez, Zicu. Rezerve: Rusu, Bocșan, Fridrich, Sorescu, Doman, Rajcomar. Antrenor: Florin Marin.

A urmat un al doilea meci, cu ungurii de la Soproni VSC. Deşi adversarul ocupă doar locul 11 în liga secundă din ţara vecină, scorul final a fost 1 – 1. O greşeală în apărarea timişoreană le-a oferit adversarilor posibilitatea de a înscrie, în minutul 4. Egalarea a venit prin Melinte, în minutul 25.

ACS Poli a jucat cu: Smaranda – Belu , Scutaru, Bocșan, D. Popescu, Llorente, Melinte, Bărbuț, Ov. Popescu, Javi Hernandez, Rajcomar.