CSM s-a distrat cu UNIO Satu Mare

ORADEA – Conform aşteptărilor, CSM Oradea a avut o misiune foarte facilă în partida cu Unio Satu Mare, contând pentru etapa a IV-a din returul I al Diviziei A de handbal masculin, Seria C.

Echipa oaspete a oferit o replică extrem de modestă, fiind una dintre cele mai slabe formaţii din serie. Gazdele au început meciul în trombă, conducând cu 11-0 după primul sfert de oră, un rezultat neobişnuit în handbal, care spune totul despre valoarea echipei sătmărene. Unio a înscris pentru prima dată abia în minutul 16, după care orădenii şi-au continuat cavalcada golurilor. Gazdele au marcat până la pauză nu mai puţin de 27 de goluri, făcând practic tot ce au vrut în faţa unei defensive cvasi-inexistente.
În repriza secundă, antrenorii Avramescu şi Rus au introdus pe teren juniorii şi rezervele, fapt care a mai potolit iureşul gazdelor. Diferenţa a continuat însă să se mărească, orădenii fiind aproape de marcarea a cincizeci de goluri. Juniorul Iştoc a înscris opt goluri într-o repriză, dovedind certe calităţi de viitor. Elocvent pentru interesul oaspeţilor faţă de această partidă a fost ocupaţia portarului lor secund, Merlă, care filma de zor cu o cameră video fazele de atac ale orădenilor. Sau poate prestaţia portarului titular, care a încasat 46 de goluri…

CASETA TEHNICĂ
Sala Sporturilor „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 50
CSM Oradea – Unio Satu Mare 46-19 (27-8)
CSM Oradea: Leu, Vlăduţ – portari; Mateaş 9, Albu 9, Iştoc 8, Simeria 6, Liberţ 3, Oşvat 3, Nedelcu 2, Câtu 2, Halmágyi 2, Alexandru 1, Codrea 1. Director tehnic: Francisc Biró. Antrenori: Petre Avramescu, Adrian Rus
Unio: Estinca, Merlă – portari; Ardelean 7, Zamfirescu 5, Ianoş 3, Brânda 3, Rus 1, Dan, Schwartzkopf, Lăzăreanu, Kibedi, Borkuti. Antrenor: Nicolae Istrate
Arbitri: Bogdan Boldea, Florin Toacă (Timişoara)
Lovituri de la 7 m: 4-2. Transformate: 3-0
Eliminări de 2′: 3-4