BC Timba Timisoara joaca tot mai bine, dar pierde la Craiova

Prima parte a partidei susţinute de BC Timba Timişoara la Craiova oferea premisele unei victorii externe pentru baschetbaliştii bănăţeni în deplasarea de marţi. Din păcate, cea de-a doua jumătate a meciului a fost dominată de olteni şi BC Timba a fost învinsă cu 87 – 75.

Denham Brown a debutat la timişoreni, iar efectul jocului său s-a văzut. De asemeneam Horton a jucat excelent, cele două achiziţii fiind un plus clar pentru Timba. Bănăţenii au câştigat primul sfert, la o diferenţă de zece puncte, cu 18 – 8. Repriza a doua a arătat că oltenii s-au trezit la viaţă şi au dominat cel de-al doilea sfert, 26 – 18. Prima parte a reprizei a fost unul favorabil Timişoarei, dar pe final, înaintea pauzei a urmat căderea Timba, din păcate una dintre caracteristicile jocului echipei în mai multe meciuri. Când Timba a ajuns la 33 de puncte Craiova a început încet, dar sigur, să recupereze din diferenţă. Până la pauză gazdele au ajuns la doar două puncte mai puţine decât Timba: 34 – 36.

Jumătatea a doua a partidei a arătat o echipă timişoreană complet diferită, dominată în mare parte de SCMU Craiova. Scorul a urcat constant, desigur în favoarea gazdelor. Aşadar, la capătul reprizei a treia era deja 60 – 48, cu o repriză adjudecată cu 26 – 12.

Pe final de partidă Timba şi-a revenit, ca dovadă şi scorul sfertului: 27 – 27. Rade Djambic, mult apreciatul baschetbalist plecat la Craiova de la BC Timişoara a rezolvat problema învingătoarei cu o triţă şi câteva aruncări libere bine plasate în coş. Jocul său a fost unul foarte bun, iar aceasta s-a văzut în evoluţia echipei sale.

Brown, venit doar de scurt timp la Timişoara a arătat că are clasă, el a marcat cele mai multe puncte ale oaspeţilor: 24. Cea de a doua achiziţie, Jermont Horton, a împărţit poziţia a doua, cu Jordan Glynn, cu 14 puncte. Deşi a fost doar al doilea marcator al Craiovei, cu 18 puncte, Djambic a fost de departe cel mai bun om al echipei sale. Cel mai bun marcator a fost Djurasovic, cu 21 de puncte.