Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Mapamond
Atentat de Ziua Frantei, la Nisa: zeci de morti si sute de raniti

Atentat de Ziua Frantei, la Nisa: zeci de morti si sute de raniti

la 15 July 2016 09:47 Reactualizat la: 15 July 2016 17:03

Atentat de Ziua Frantei, la Nisa: zeci de morti si sute de raniti

<p>Foto: dailymail.co.uk</p>
15 July 2016 09:47 Reactualizat la: 15 July 2016 17:03
Un nou atentat a avut loc, cu ocazia Zilei Naționale a Franței. Zeci de persoane au decedat în urma atacului produs la Nisa și sute de persoane au fost rănite.
Scris de T. Ex. - Un nou atentat a avut loc, cu ocazia Zilei Naționale a Franței. Zeci de persoane au decedat în urma atacului produs la Nisa și sute de persoane au fost rănite.

Trimite articolul

X

Un individ a lovit intenționat sute de persoane cu un camion, pe Bulevardul “Promenade des Anglais”, pe faleza orașului Nisa, joi seară, în timpul spectacolului de artificii organizat cu ocazia Zilei Naţionale a Franţei, potrivit Mediafax. Polițiștii francezi au aproximat că vehiculul de 16 tone, cu lungimea de 10 metri, avea 60-70 de kilometri la oră în momentul în care a intrat în mulțime. Forțele de ordine franceze aflate în zonă au tras mai multe gloanțe în încercarea de a opri camionul. Șoferul, de 31 de ani, de origine tunisiană, cu domiciliul la Nisa, a fost împușcat. Polițiștii francezi au descoperit arme și grenade în interiorul autovehiculului.

Ultimul bilanț al atentatului, prezentat vineri dimineață de autoritățile franceze a indicat 84 de morți și peste 150 de răniți, dar numărul deceselor ar putea să crească. Aproximativ 100 de persoane care au sărit în mare în timpul incidentului au fost salvate.

Președintele Francois Hollande a convocat un consiliu de securitate, vineri dimineață, după ce în cursul nopții de joi a avut o întâlnire cu premierul Manuel Valls şi cu ministrul de Interne, Bernard Cazeneuve, şefii Poliţiei, Jandarmeriei şi serviciilor de informaţii. Hollande a anunțat că starea de urgență se va prelungi în Franța în urma atacului, pentru încă trei luni și că va  apela la rezervele din Armata ţării pentru a consolida echipele de poliţişti şi jandarmi. De asemenea, operaţiunea Sentinelle, care presupune mobilizarea a peste 10.000 de forţe armate pe străzile Franţei, va continua. La finalul declarației, președintele francez a precizat că țara sa va continua operaţiunile din Siria şi Irak, potrivit Mediafax.

Principalul suspect în cazul atentatului este rețeaua teroristă Stat Islamic, dar nu este exclusă nici implicarea Al-Qaida.

Ancheta în cazul atacului a fost preluată de Direcţia antiteroristă a Parchetului General francez

“Ancheta vizează asasinat în formă multiplă şi tentative de asasinat coordonate de o organizaţie teroristă”, a comunicat instituţia, potrivit Mediafax, precizând că la investigaţii vor participa agenţii Direcţiei Generale pentru Securitate şi Informaţii (DGSI) şi ai Direcţiei pentru Combaterea Terorismului (SDAT).

Organizația Stat Islamic a revendicat atentatele ce au avut loc în 13-14 noiembrie la Paris, în urma cărora au decedat 130 de persoane și a lansat noi amenințări la adresa Franței.

UPDATE. Iohannis: Românii răniți în atacul de la Nisa primesc îngrijirea de care au nevoie

Doi cetățeni români care trăiesc în Franța au fost răniți în atentatul de la Nisa. Președintele Klaus Iohannis a anunțat că ce doi sunt îngrijiți în spitalele din localitatea franceză. Șeful statului a transmis condoleanțe familiilor îndurerate și a asigurat Franţa de solidaritatea României.

“Sunt în strânsă legatură cu autoritătile pentru a mă asigura că cei doi răniţi români primesc toată îngrijirea necesară. Ne-a marcat pe toţi. Tragedia loveşte din nou Franţa, o ţară greu încercată în ultimul an şi jumătate. Transmit cu această ocazie un mesaj de condoleanţe tuturor familiilor îndurerate. Le doresc multă sănătate celor care au fost răniţi şi asigur poporul francez de solidaritatea României”, a declarat Klaus Iohannis, citat de Mediafax.

În continuarea informaţiilor transmise referitoare la atacul de la Nisa, Franţa, Ministerul Afacerilor Externe informează că până la acest moment, printre decedaţi, nu au fost identificaţi cetăţeni români. Totodată, conform ultimelor informaţii disponibile, printre victimele rănite şi spitalizate se află 2 cetăţeni români. O echipă consulară a oficiului consular român de la Marsilia s-a deplasat în cursul nopţii la Nisa şi este în legătura cu rudele persoanelor rănite , a transmis şi MAE prin intermediul unui comunicat de presă, potrivit aceleiași surse.

Celula de criză activată la nivelul MAE se află în legătură permanentă cu autorităţile franceze, prin intermediul Ambasadei României la Paris şi Consulatului General la Marsilia, şi al echipei consulare, în vederea obţinerii unor informaţii suplimentare şi monitorizării evoluţiei situaţiei, au transmis reprezentanții acesteia.

MAE a pus la dispoziţia cetăţenilor români contactele telefonice ale Consulatului General la Marsilia +33 491221741, Ambasadei României la Paris +33 (0)147052966; +33 (0)147052755; +33 (0)145503997; +33 (0)147051040, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă. De asemenea, autorităţile franceze au activat o linie verde pentru rudele victimelor, apelabilă la numărul: +33 493722222.

UPDATE 2. Imagini cu momentul în care șoferul camionului a fost împușcat de polițiști

Un martor a reușit să filmeze momentul în care polițiștii francezi au reușit să îl oprească și să-l împuște pe autorul atentatului de la Nisa. În imagini se vede cum 3 polițiști se îndreptă spre cabina camionului în timp ce trag focuri de armă spre parbriz. La un moment dat, unul dintre polițiști se apropie de portiera cabinei, pentru a verifica starea atacatorului. Din spatele camionului vin întăriri din partea Poliției. Focurile de armă se opresc, polițiștii înconjoară camionul și luminează interiorul cabinei. Acesta este momentul în care a fost anihilat autorul atentatului, un tunisian în vârstă de 31 de ani, care avea domiciliul la Nisa.

UPDATE 3. Autorul atentatului a fost identificat

Autorul atentatului a fost identificat drept Mohamed Lahouij Bouhlel, conform AFP. El este de origine franco-tunisiană, avea 31 de ani și era cunoscut de autoritățile franceze pentru diverse infracțiuni: fapte armate, violenţe conjugale şi ameninţări. El a fost reţinut în urmă cu cel puţin o lună şi a fost plasat sub control judiciar, pentru una din faptele sale. Bărbatul nu era, însă, în vizorul serviciilor de securitate ca suspect de extremism.

Mohamed Lahouij Bouhlel are 3 copii, era şofer de camion de profesie, iar apropiaţii săi sunt acum interogați de autorităţi.

Video: Youtube/France24/Anakin/Rutnet/AP

 

 

Trimite articolul

X
Taguri:
atentat camion nisa ,
atentat franta nisa ,
atentat ziua frantei
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    FOTO. Poduri, asfalt și drumuri modernizate. Consiliul Județean Timiș anunță finalizarea unor lucrări așteptate de locuitori
    2
    Noile buletine electronice, gratuite până în august. După se va plăti taxă
    3
    Alergiile la semințe și condimente pot apărea din copilărie și pot provoca reacții severe, avertizează specialiștii
    4
    FOTO. Reparații în școli peste vară. Unde se lucrează deja
    5
    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
    6
    Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara, pe podium la concursul „Sanitarii Pricepuți”
    7
    VIDEO. Sorin Grindeanu: „PSD își asumă guvernarea, chiar și funcția de premier"
    8
    Vești bune pentru micii pacienți. Spitalul „Louis Țurcanu" primește spații noi pentru extindere
    9
    Două oferte depuse pentru bicicletele pe care Consiliul Județean Timiș nu a reușit să le cumpere la prima licitație
    10
    Trafic restricționat sau chiar blocat pe mai multe străzi din Timișoara, începând de săptămâna viitoare

    Cele mai noi știri

    Sănătate

    Alergiile la semințe și condimente pot apărea din copilărie și pot provoca reacții severe, avertizează specialiștii

    Eveniment

    FOTO. Deșeuri, șantiere neîmprejmuite și drumuri murdare. Amenzi de sute de mii de lei aplicate de Poliția Locală Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Șase personalități vor deveni Cetățeni de Onoare ai Timișoarei. Mitropolitul Banatului și Virgil Ianțu, printre cei nominalizați

    România

    ICCJ decide astăzi dacă Executivul trebuie să plătească restanțele magistraților

    România

    Raport prezidențial: Ascensiunea curentelor suveraniste nu se bazează doar pe manipulare, ci pe cauze mai profunde

    Mapamond

    Germania a dat undă verde unui proiect nuclear realizat împreună cu o companie rusă, în ciuda criticilor

    Ştiri sportive

    Lionel Messi, desemnat cel mai bun jucător al Cupei Mondiale 2026 de IFFHS, după controversa premiului acordat de FIFA

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 23 iulie

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 23 iulie 2026, în Timișoara?

    Cinema

    „RoboCop” revine într-un nou serial. S-a dat undă verde proiectului
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici