Ateliere, dansuri, pictura, teatru si concerte la Festivalul Artelor Timisorene 2018. Programul integral

De A. M. A.
Ateliere, dansuri, pictura, teatru si concerte la Festivalul Artelor Timisorene 2018. Programul integral
© Foto: Festivalul Artelor Timișorene
Mircea Baniciu, Teo Milea și Amalia Gaiţa sunt printre artiștii care vor fi prezenți la ediția din acest an a Festivalului Artelor Timișorene. Scopul evenimentul este să promoveze producții ale principalelor instituții și ONG-uri culturale din Timișoara, dar în special artiștii locali.

Festivalul Artelor Timișorene se va desfășura în perioada 4-10 iunie, în zona Cetate, în 4 spaţii publice, dar şi indoor. Astfel, Piaţa Victoriei va găzdui în fiecare seară concerte şi programe coregrafice, Piaţa Sfântul Gheorghe se va dovedi o a doua casă a teatrelor timişorene. Piaţa Libertăţii se va transforma în lăcaşul artiştilor plastici, iar Piaţa Unirii va deveni o scenă imensă pentru dansatorii profesioniști, dar şi locul de întâlnire cu teatrul senzorial.

fest-arte

Program

Luni, 4 iunie

Piaţa Victoriei:

18.00 – Parada artiştilor,
18.30 – deschiderea oficială a festivalului,
18.45- Opening Dance, Orchestra Timişoara Big Band şi momente coregrafice susţinute de Clubul de dans sportiv Magnum Team, trupele de dans ale Casei Studenţilor din Timişoara: Reflex, Matrix, Mini Reflex, Şcoala de Balet ’’Denisse’’, Şcoala ’’Dance with Francisca’’, coordonatori Marcel Botscheller şi Diana Avram

Piaţa Sfântul Gheorghe:
18.30 – Lecţii de vioară, pian şi chitară – Şcoala de Arte,
19.30 -“Prâslea cel Voinic şi merele de aur” – Compania Phantasia, prezintă Eva Labadi
Sala Mare a Teatrului Maghiar de Stat “ Csiky Gergely ”
19.00 – Spectacolul “Shakespeare, Sonnet 66”, regia Kokan Mladenovic, Teatrul Maghiar de Stat “Csiky Gergely“.
Piaţa Libertăţii:
18.00 – “Exerciţiu de culoare şi mişcare de rotaţie”, proiect al Facultăţii de Arte şi Design, corelat cu marcarea Centenarului Marii Uniri, coordonator lector univ .dr. Dan Toma,
19.00 – MusicAge Cvartet

Piaţa Unirii:
19.00 – Sensory Box – Teatrul Labirint – Asylum
Marţi, 5 iunie
Piaţa Libertăţii:
17.00 – “Portret” – expoziţie de pictură, grafică şi fotografie, workshop de facepainting şi ateliere ale absolvenţilor Şcolii de Arte din Timişoara,
19.00 – Show Dance ”România 100”- Clubul de dans Magnum Team

Piaţa Unirii:
19.00 -Sensory Box – Teatrul Labirint – Asylum

Piaţa Sfântul Gheorghe:
20.00 – Şcoala Melopolis în recital

Piaţa Victoriei:
21.00 – “Dancing Queen” – Baletul Operei Române din Timișoara

Miercuri, 6 iunie
Piaţa Libertăţii:
11.00 – Atelier de desen şi pictură ” Ziua Tineretului Spectator ” – Teatrul German de Stat,
17.00 – “ Vă desenăm ”- Proiect al Facultăţii de Arte, coordonator asistent univ.dr. Sorin Bijan

Piaţa Sfântul Gheorghe:
19.00 – “Lecţia de salsa“- Clubul Salsa Rebels şi prietenii

Sala Teatrului German de Stat:
19.30 – Spectacolul “ Nepal”- Teatrul German de Stat Timişoara

Piaţa Unirii:
20.00 – ” Show and prove ”- Battle Street Dance

Piaţa Victoriei:
20.00 – Corul Filarmonicii Banatul – Music Hall,
20.50 – Amalia Gaiţă
21.30 – JazzyBit

Joi, 7 iunie 2018

Piaţa Unirii:
17.00 – Expoziţie de fotografie -”Din suflet de român”- Şcoala de Arte
Piaţa Libertăţii:
17.00 – “ Vă desenăm”- Proiect al Facultății de Arte și Design, coordonator asistent univ. dr. Sorin Bijan, 19.00 – Show Dance ”România 100”

Piaţa Sfântul Gheorghe:
17.30 – Contemporan Dans Show – Mini Mini Reflex,
19.30 – Lecţia de muzică- Şcoala Cromatik Voice

Piaţa Victoriei:
20.00 – „Pământ”- proiect Mircea Ardeleanu jr.,
20.45 – ID Fashion, prezentare de creaţii vestimentare, Facultatea de Arte şi Design, coordonator conf. univ. dr. Andreea Palade Flondor,
21.45 – Prezentare modă – Felix Ramiro,
22.00 – TM Groove & Maria Hojda

Vineri, 8 iunie

Piaţa Libertăţii:
17.30 – Tradiţii populare româneşti: expoziţie ghidată, Asociaţia Culturală Noua Acropolă,
19.00 – MusicAge Cvartet

Piaţa Sfântul Gheorghe:
20.00 – “Boborul” de Ion Luca Caragiale – Teatrul Naţional “Mihai Eminescu’’

Piaţa Unirii:
20.00 – Dansăm împreună – Milonga în aer liber, tango argentinian

Piaţa Victoriei:
20.00 – Tineri pianişti timişoreni în recital,
20.45 – Ingrid Nicolaescu &The band,
21.30 – Teo Milea

Sâmbătă, 9 iunie

Piaţa Libertăţii:
17.30 – Basme şi poveşti populare: reprezentaţie teatrală , Asociaţia Culturală Noua Acropolă

Piaţa Sfântul Gheorghe:
19.00 – “Capra cu trei iezi” – Teatrul Merlin

Piaţa Unirii:
20.00 – Dansăm împreună – Latino Evening, Grădina de vară a sălii Capitol,
20.30 – Dybbuk – Spectacol de film mut şi muzică – Filarmonica Banatul

Piaţa Victoriei:
19.00 – Tinerii Timişoarei pe scenă- Incubatorul de Artă,
20. 30 – Music Hall şi arii celebre – Facultatea de Muzică,
21.30 – Show Hair Style – INFINIT

Duminică, 10 iunie

Piaţa Sfântul Gheorghe:
19.00 – Spectacol nonverbal “Odrasle” Teatrul Thespis

Piaţa Victoriei:
19.00 – Show dance fusion
20.00 – Doru Todorut,
20.45 – Cristina Bălan,
21.30 – Mircea Baniciu, Vladi Cnejevici & The band

În perioada 4-10 iunie, în Piața Libertății, între orele 17.00-20.30 vor avea loc expoziții și ateliere.

 



0Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici !


Regulament de plasare a anunturilor