Agonie pe final, fericire dupa ultima sirena. BC SCM Timisoara trece cu greu de Dinamo Bucuresti

© Tion: BC SCM Timisoara trece cu greu de Dinamo Bucuresti
După un meci pe care l-a dominat, BC SCM Timişoara a avut nevoie de distracţia faulturilor şi loviturilor de pedeapsă ca să scape de o înfrângere ruşinoasă în faţa celor de la Dinamo Bucureşti. De la plus 18 puncte, echipa a fost la un pas să fie egalată şi depăşită în ultimele secunde ale meciului de la Sala „Constantin Jude”, dar până la urmă gazdele au învins, cu 82 – 78.

Nici măcar un meci cu Dinamo nu mai reuşeşte să umple Sala „Constantin Jude”. La fel a fost şi sâmbătă după-masă, când baschetbaliştii timişoreni au întâlnit echipa bucureşteană. Explicabil, dacă ne gândim că BC SCM Timişoara ştie să îşi facă singură probleme şi să testeze tensiunea fanilor. Sâmbătă a dominat partida în cea mai mare parte, a avut şi 18 puncte în plus, dar a fost nevoită să se chinuie serios să nu ia bătaie.

Primul sfert a fost cel mai prolific, timişorenii câştigându-l cu 35 – 20, pentru prima dată echipa s-a desprins la 9 – 5. Diferenţa a crescut constant, oferind gazdelor un avantaj confortabil la prima pauză. Sfertul doi este adjudecat de Dinamo, cu 21 – 11, dar la vestiare Timişoara merge cu un avantaj minim, 46 – 41.

BCT îşi revine în sfertul trei şi câştigă din nou teren în faţa adversarului. Înaintea ultimelor zece minute de joc, diferenţa pe tabelă era de zece puncte, 68 – 58. O diferenţă nu prea mare, dar care oferea perspective bune înaintea finalului de joc. Deşi a început bine, sfertul avea să fie agonizant pe final. Dinamo s-a apropiat la un singur punct, 79 – 78, norocul timişorenilor a fost că ex-jucătorul BCT, Dundjerski, a ratat extrem de multe lovituri libere. Jocul faulturilor intenţionate, urmate de lovituri libere, a fost câştigat de BCT, care s-a impus până la urmă cu 82 – 78.

Jeremic a fost cel mai bun, cu 17 puncte, urmat de Komatina, cu 15, şi Diaz, cu 11.