Deputatul Marilen Pirtea a afirmat, joi, că liberalii colaborează cu USR-iștii din Timișoara la unele acțiuni punctuale care vizează susținerea Elenei Lasconi.
„Aseară, la ora 20, Partidul Național Liberal a avut o ședință a Biroului Național Permanent, în care s-a luat decizia fermă de susținere în turul al doilea la alegerile prezidențiale a doamnei Elena Lasconi. Tot ieri, așa cum bine știm, a fost semnată o alianță guvernamentală și de susținere în alegeri a candidatului pro european și transatlantic, doamna Lasconi, formată din PNL, PSD, USR și UDMR.
Iată că partidele, care dețin 65% din Parlamentul României, pro-europene, au înțeles responsabilitatea pe care o au în fața acestui moment de a aduce România înspre est, spre Rusia sau a o păstra în continuare pe traiectul transatlantic și european. Dincolo de orgoliile, diferențele doctrinare și ADN-urile politice a celor patru partide a predominat și a fost prioritară de fapt această gândire pentru țară de a nu duce România cu mulți mulți ani în urmă.
Astfel, la alegerile de duminică, filiala PNL Timiș va susține cu tărie pe doamna Lasconi la alegerile prezidențiale, lucru care va fi făcut atât la nivelul Timișoarei, cât la nivelul primăriilor și a tuturor organizațiilor locale PNL din Timiș. Deja colaborăm cu membrii USR din Timișoara pe diferite evenimente punctuale pe care aceștia doresc să le organizeze”, a declarat, joi, deputatul Marilen Pirtea.
Liberalul a mai afirmat că pericolul alegerilor de duminică este unul foarte mare.
„După primul tur deja am văzut o involuție a indicatorilor bursieri, ceea ce este un semnal de alarmă pentru dezvoltarea economică a țării, pentru investitorii străini, pentru antreprenorii din România și toate acestea duc la un rating de țară mai scăzut, ceea ce implică din punct de vedere economic costuri de împrumut mai mari pentru România, lipsă de siguranță, de predictibilitate, plecarea investitorilor străini, reticență a altora care doresc să vină să investească, costuri mai mari în ceea ce privește nivelul de trai, piața muncii se blochează și se generează disponibilizări a locurilor de muncă.
O recesiune la nivelul Uniunii Europene se constată pentru perioada următoare, dacă aceasta va fi accelerată și potențată prin instabilitatea României. Cu un președinte pro-rus , poporul va fi cel care va avea de suferit. Am înțeles nevoia de schimbare generată de votul de la 1 decembrie și din 24 noiembrie, dar schimbarea nu trebuie făcută cu orice preț și o schimbare în bine, nu în rău”, a mai spus Marilen Pirtea, președintele PNL Timișoara.
Deputatul liberal a mai precizat că oamenii trebuie să înțeleagă care ar fi consecințele alegerii unui președinte pro-rus și de aceea partea economică este extrem de importantă. Potrivit acestuia, în toată această perioadă, România a atras 95 de miliarde de euro din fonduri europene.
„Pentru România nu pot să nu amintesc de pericole educaționale, pentru că până la urmă piața muncii și piața educației sunt cele mai globalizate în momentul acesta, cu o dinamică foarte mare, iar accesul tinerilor la experiențe educaționale internaționale europene și transatlantice va fi cu siguranță grefată de o astfel de prezență ca președinte al României a domnului Călin Georgescu. Apropierea de Rusia ar bloca aceste oportunități educaționale pentru tinerii studenți.
21 de universități din România fac parte din aceste alianțe europene finanțate de Comisia Europeană, în care mobilitatea studenților și a cadrelor didactice este extrem de importantă. Fac apel pe această cale la societatea civilă atât din Timișoara, cât din toate părțile țării să înțeleagă pericolul prin care România trece și la care este expusă.
De asemenea, fac apel la românii din diaspora care înțeleg cel mai bine ce înseamnă o viață europeană pentru că au plecat nu pentru că a fost bine România, ci pentru mai bine, acolo unde au mers, n-au decis să meargă spre Moscova sau spre alte zone, ci s-au dus spre zona europeană și spre vestul Europei găsindu-și satisfacția și materială în primul rând, dar și a modului de trai”, a mai declarat liderul liberalilor timișoreni.
Acesta face apel la oameni ca votul de duminică să fie pentru o gândire pro-europeană și pentru Elena Lasconi.
Trimite articolul
XLasconi: “PNL sunt interlopi politici”.
Și acum PNL o pupă-n dos.
Asta înseamnă să ai verticalitate.
-
Oamenii au un inamic comun. Daca castiga extrema dreapta va fi rau de tot. Mergeti si votati impotriva lor.
-
nu, multumesc.
-
pai uniti-va la fraudarea de voturi, ce mare lucru? in 35 de ani v-ati perfectionat
cu caria de jos (capul de beton) sau cu taria de sus?
Poate nu ar fi un lucru rau sa se dea lege ca persoanele publice in apropierea alegerilor sa nu aiba voie sa isi exprime public preferintele politice,pentru a nu influenta electoratul.
-
Poate asta nu ar fi limitarea dreptului la libera exprimare? Si cum definesti si diferentiezi o persoana publica? Daca e cantaret e persoana publica si daca e tik-toker cu sute de mii de urmaritori e tot persoana publica? Sau daca are sub 100 de urmsritori nu e pers publica? Si cine o sa monitorizeze cine si unde isi da cu parerea?
-
Bine punctat ! 👍
O alegere nepotrivita de cuvinte pentru o betiva.
Nu puteti sa o sustineti fara tarie?
-
ai baut cu ea. betivul stiga betivii si hotul striga hotii. pacat ca esti batut in cap
-
si batutii in cap striga de altii ca ar fi batuti in cap.
bibliotecile, caranene, bibliotecile🤪.cate erau, 3? nivel paul féval, sven hassel, de-astea… dar na, bine si atata🤪! in rest? bine, sanatos?🤪
-
-
😂🤣😂🤪
-
apropo, cate limbi straine iti ajung. vorbesc engleza, italiana, germana, maghiara, tu?
-
Și ce-i dacă?
Tot poporul român decide, nu voi, corupților!
Președenția se câștigă cu voturi, nu cu susțineri. Votul e secret și oricum nimeni give a s*** ce votează PNL Timiș
Ii fac un deserviciu doamnei…
RIP PDL-PNL
Presedintele va dat cu “tifla” in cap!
Acum este psd partidul lui.