Ziua finalelor la Badminton BanuInvest 2011

Timp de 4 zile Timişoara a fost capitala badmintonului din sud-estul Europei. Ediţia cu numărul VI a turneului Badminton BanuInvest 2011, etapă din Circuitul European, s-a încheiat duminică, odată cu disputarea celor cinci finale.

Pentru reuşita turneului, organizatorii au asigurat un buget de 25.000 de euro, dintre care 5.000 au reprezentat fondul de premiere. Cu un număr 42 mondial – cazul canadiencei Michelle Li – între cei 100 de sportivi înscrişi în turneu, nivelul concursului a fost ridicat.

Pentru sportivii români, ediţia a VI-a a fost cu noroc. Trei cupluri autohtone au reuşit să urce pe podium, o premieră la turneul timişorean. Cea mai bună clasare a reuşit-o timişoreanca Sonia Olariu, împreună cu marea sa rivală Florentina Petre. Cele două au pierdut duminică finala la dublu fete, 21-15, 21-14 în faţa canadiencelor Michelle Li/Alex Bruce, şi s-au mulţumit cu locul secund.

Tot la dublu fete, timişorencele Adina Târnu/Emanuela Avrămuţ s-au oprit în semifinale în faţa viitoarelor campioane şi au ocupat locul al treilea. Adina Târnu şi-a trecut în palmares un loc trei şi în proba de dublu mixt împreună cu Marius Corciuc.

Japonezii au dominat întrecerile de simplu, Koichi Saeki impunându-se la masculin, iar Minatsu Mitani la feminin. Câştigătorii tablourilor de simplu au fost recompensaţi cu câte 600 de euro.

La dublu masculin victoria le-a revenit irlandezilor Sam Magee/Tony Stepheson, pentru ca finala de la dublu mixt să revină tot sportivilor britanici, Sam Magee/Chloe Magee. Campionii de dublu au pus mâna pe un cec în valoare de 1000 de euro.