Weekend la inaltime pentru CS Alternative

De Cristian Onaca
Maratoniştii de la CS Alternative Timişoara rămân printre cei mai buni din ţară atunci când vine vorba de parcurs pantele munţilor. Au dovedit-o încă odată în acest weekend, unul încununat cu două clasări pe podium la concursul de alergare montană „Cindel în alergare”.

Sâmbătă s-a desfăşurat prima ediţie a concursului de alergare montană „Cindel în alergare”, în staţiunea Păltiniş. Organizatorul, asociaţia PeDale Sibiu a pregătit pentru prima ediţie un concurs foarte bine structurat până în cele mai mici detalii şi un traseu ideal. Vremea a ţinut şi ea cu participanţii şi răcoarea munţilor a fost tocmai propice pentru alergat.

150 de alergători s-au aliniat la startul celor două probe, maraton şi semimaraton, printre aceştia numărându-se şi reprezentanţi ai CS Alternative. În proba scurtă, Gianina Tănase şi-a continuat seria victoriilor la concursurile de alergare montană şi a ocupat locul 1 la întrecerea fetelor cu timpul de 1:58.39. În întrecerea băieţilor, Alin Tănase a ocupat locul 3 la general şi locul 1 în cadrul categoriei 30-39 ani cu timpul de 1:30.18, iar Costin Morariu a sosit al 20-lea cu timpul de 1:57:45.

La maraton singurul sportiv de la Alternative a fost Călin Crainic, clasat în final pe poziţia a 19-a la general şi a 8-a în cadrul categoriei 30-39 ani, cu timpul de 5:07.14.